Yazı Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 21:30
 
TYP ÜVEY EVLAT MI?
Olcay TEKİN
olcay.tekin@yurtcimento.com
 
 

Merkezi yönetim kapsamındaki genel bütçeli idareler, üniversiteler, hastaneler ve üst kurullarda çalışan 450 bin kişi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/D maddesi kapsamına alınmışlar. Öte yandan belediyelerde görev yapan taşeron çalışanlar yeni iktisadi teşekküllerde işçi olarak istihdam edilmişlerdir. 4/C kapsamındakiler 4/B kapsamına alınarak, mevsimlik çalışan işçilerin ise çalışma süreleri düzenlenip uzatılmıştır.

 

Fakat bu güzel gelişmelerin akabinde, bazı kesimler kendilerinin üvey evlat olarak görülüp o şekilde muamele yapıldığı inancındalar. Bu kesimi adlandıracak olursak, Toplum Yararına Program adı altında İŞKUR tarafından yerleştirilen çalışanlardır.

 

900 bine yakın taşeron çalışan 657 devlet memurları kapsamında işçi kadrosuna alınıyor. 4/C'li çalışanlar 4/B'li oluyor ama benzer sorun daha da büyüyerek artmaya devam ediyor.

 

Çünkü Toplum yararına program (TYP) kapsamında çalışanların mağduriyeti söz konusu.  

 

2 ay önce toplum yararına program kapsamında çalışan işçiler için birkaç düzenleme yapılmıştı. Daha önce aynı kurumda en fazla 18 ay çalışabilen (TYP) işçilerinin çalışma süreleri 24 ay’a uzatılmış ama sonrası ise sonuca bağlanmayıp, işçinin bu süre zarfından sonra aynı kurumda çalışmasının önü kesilmiştir.

 

Genel itibariyle okullara ve camilere gönderilen bu kapsamdaki çalışanlar, 2 yıl çalıştıkları yerden ayrılıp yerlerine başkalarının getirilmesi sonucunda, bu kurumlarda güven sorununun ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

 

O yüzden, TYP kapsamında çalışan işçilerin de, devlet tarafından dışlanmayıp, yüce devletin şemsiyesi altına alınması gerekmektedir. 

 
Etiketler: TYP, ÜVEY, EVLAT, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı