Yazı Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 15:34
 
TÜRKİYE'DE ''KADIN'' OLMAK!
Murat DİNVAR
Mdinvar07@gmail.com
 
 

Daha doğmadan başlıyor hayat mücadelesi kadının daha doğmadan… Ultrasonda kız olduğu belli olan bir bebekken daha annesinin karnında başlıyor. Üzülüyorlar kız olduğu için müstakbel ailesi.

 

Kadın doğuyor... Suratlarda bir ’hüzün bi’ sessizlik. Her sessizlikte söylenen  “birinin bir kızı oldu” deyiminde bahsedildiği gibi…

 

Kadın büyüyor... Birkaç yaşında başlıyorlar kapatmaya. Erkek adamın malı meydana olur ya kadının her şeyi perde arkasında. Daha birkaç yaşında saklıyorlar kadını. Saklıyorlar ama sakınmıyorlar.

 

Birkaç yıl sonra, daha 10 yaşında belki “kadın” oluveriyor. Bu onun için utanç verici bir şey. Gizliyor kadın. erkeklerin “erkek” olma merasimleri davullarla, zurnalarla, hediyelerle kutlanıyorken; kadın hayret ediyor. Artık kadın olmuşken evi temizliyor, yemek yapıyor, kardeşlerine göz kulak oluyor. Bunu bir köy kadınından duydum “abim uyumadan önce yatağına girip ısıtıyordum” demişti. Kadın evin tüm erkeklerini rahat ettiriyor, iyilik gibi değil görev gibi hizmet ediyor.

 

Memeleri büyüyor kadının. İki omuzu önde kambur yürüyor. Daha fazla kadın olmak günahmış gibi htiriyorlar. Okuma yazmadan fazlası senin neyine denilip okuldan alınıyor. O kadın çocuk  yetiştirecek, o kadın nesil üretecek, o kadın nasıl üretecek hesap edilmiyor.

 

Kadın olgunlaşıyor. Babadan dayak yiyor, abiden hakaret.  Aynı şeyleri yaşadığı annesi bile kendisini anlayamıyor. Kaçmak istiyor kadın, kurtulmak. Aşk mı? Çaresizlik mi? Bilmeden erkekten kaçarken erkek himayesine sığınıyor. Hayatının ikinci büyük çilesi kurtulmak için çıktığı bu yolculukta başlıyor ve evliliğe merhaba diyor.

 

Devlet diyor kadın devlet. Sosyal devlet diyor kadın. Sahip çıkılsın istiyor. Korunmak istiyor.  Çaldığı bütün kapılar duvar oluveriyor ve ne yazık ki “kadın devletin ta kendisi olduğunu anlayıveriyor”.

 

Kadın devleti hatırlıyor bir daha sosyal devleti. Güvenlik diyor. Polis diyor. Arıyor. Birileri geliyor emniyetten. Karı koca arasına girilmez diyor, eski de olsa girilmez diyor. Barıştıralım hatta deyip gidiyorlar. Tehditler alıyor, öldürülmekten korkuyor kadın. Karakola gidiyor, koruma istiyor. Kadını kimse önemsemiyor zira hayattayken değil öldükten sonra önem kazanıyor kadın…

 

Sonra bir gün kadın...

 

Sonrasını biliyoruz...

 

Kisaca Türkiye' de kadın olmak cok zordur...

 
Etiketler: TÜRKİYE'DE, ''KADIN'', OLMAK!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı