Yazı Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 21:41
 
TOPLUMUN ORTAK BİR PAYDASI OLARAK: YILBAŞI
Mustafa Tolga ERCEDOĞAN
mustafatolgaercedogan@gmail.com
 
 

Sevgili okurlarımız, sizlerle yeniden bir arada olmaktan dolayı tarifsiz bir mutluluk içerisindeyiz. Şimdiden sürç-i lisan ettiysek affola…

 

Bugünkü yazımızın konusu başlıktan da anlaşılacağı üzere yılbaşı ve onun inşa ettiği toplumsal birliktelik üzerine olacaktır. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum…

 

İsterseniz öncelikle Yılbaşı kavramı mana olarak sözlükte ne anlama geliyor, bir ona değinelim. Daha sonrasında çeşitli toplumlarda ne şekilde kutlanıyor ve ele alınıyor kısaca bir göz atalım.

 

Yılbaşı, herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve bir sonraki yılın başlangıcı. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryan Takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılır.” (Kaynak:Vikipedi)

 

Yılbaşı, isim (yı'lbaşı), Ocak ayının birinci günü.”(Kaynak:TDK-Güncel Türkçe Sözlük)

 

Evet, sevgili okurlar. Gördüğünüz gibi yılbaşı kelime olarak da ifade edildiği üzere bitmiş olan bir yılın sona ermesi ve onun yerine yeni bir yılın başlamasını temel almaktadır. Şimdide isterseniz yılbaşı değişik kültürlerde nasıl ele alınmış bir bakalım.

 

DÜNYA’DA YILBAŞI

 

1 Ocak: Dünyadaki çoğu ülke tarafından kullanılan miladi takvime göre yılın ilk günü.

 

Hicrî Takvimde Yılbaşı: Muharrem ayının 1'inde gerçekleşir. Hicri Takvim bir kamerî takvimi olduğundan 354 güne denk gelir, dolayısıyla miladi takvime göre yılbaşı her yıl 11 gün önce gerçekleşir. Böylece 2008 yılında Miladi yıl boyunca Hicri takvimde iki adet yılbaşı gerçekleşmiştir.

 

Roş Aşana (İbranice yeni yıl): Musevi yılbaşıdır. Hamursuz Bayramı'ndan 163 gün sonra kutlanır.

 

Doğu Ortodoks Kilisesi'nde Yılbaşı: 1 Ocak'ta, İsa'nın doğum günü ise 7 Ocak'ta kutlanır. Ancak en büyük 12 Doğu Ortodoks Kilisesinin sekizi, iki tarihin aynı güne geldiği Güncellenmiş Jülyen Takvimini benimsemiştir (Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Mısır, Polonya, Romanya, Suriye, Türkiye ve Yunanistan). Gürcistan, İsrail, Rusya ve Sırbistan Ortodoks Kiliseleri ise Jülyen Takvimi kullanmaya devam ederler.

 

Çin’de Yılbaşı: Her yıl ilk kameri ayının yeni Ay gününde kutlanır ki bu da kabaca ilkbahara denk gelir. Tam tarihi, Miladi takvime göre 21 Ocak ile 21 Şubat arasına düşer. Çin'de yılın en önemli bayramı konumundadır.

 

Celali Takviminde Yılbaşı: Norous (Nevruz) olarak anılır ve ilkbaharın başında kutlanır (20 veya 21 Mart).

 

Tayland, Kamboçya ve Laos'ta Yılbaşı: 13 Nisan'dan 15 Nisan'a kadar kutlanır. Özellikle Tayland'da bu kutlama su dökerek gerçekleşir.

 

Evet, sevgili okurlar. Görüldüğü gibi her değişik kültüre sahip olan toplumlarda yılbaşının yerine göre belirli bir konuma ve öneme sahip olduğu görülüyor…

 

Ülkemiz olan cennet ve güzel Türkiye’de ise; Son yıllarda gergin olan siyasi ve toplumsal atmosferinde etkisi ve ayrıca kaotik etkiye neden olan çeşitli olayların olması nedeniyle de insanlarımızın eskisi kadar kutlamalara ilgi göstermediğini gözlemlemekteyiz.

 

Böyle olmasının çeşitli sebepleri olmakla da beraber yılbaşı ve çeşitli türdeki etkinliklerin toplumun birbiri ile hem kaynaşmasına bir vesile olduğunu düşünüyor, hem de unutulmaya yüz tutan eski toplumsal birlik ruhunu yeniden ortaya koymaya yardımcı olduğunu düşünüyoruz…

 

Yazımız burada sona eriyor. Siz değerli okuyucularımıza ise şahsımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve teveccühler için teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz…

 

 

 

 
Etiketler: TOPLUMUN, ORTAK, BİR, PAYDASI, OLARAK:, YILBAŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı