Yazı Detayı
10 Haziran 2017 - Cumartesi 18:34
 
TEORİ ve İKTİSAT
Muhammed ÖZYİĞİT
5n1ktivi@gmail.com
 
 

Site yöneticilerimizin bize verdiği, “İktisat” üzerine, yazı yazma fırsatı için öncelikle kendilerine teşekkürlerimizi arz ederek, bu kavramın (İktisat) ne olduğu üzerinde durarak, yazılarımıza başlamak gerektiğini düşünüyorum.

 

Öncelikle İktisat bir teori mi, yoksa bir kanun mudur? Sorusuna cevap vermek gerekir.

 

Teori, gerçekliği ispatlanmamış, genel-geçer olmayan görüşlerdir. Kanun ise, gerçekliği ispatlanmış, genel-geçer kurallar bütünüdür. Aslında kanunun da, tek dayanağı, şu ana kadar gözlemsel veya deneysel olarak çürütülememiş olmasıdır, bunun dışında bir dayanağı da yoktur. Peki, Teori ile Kanun arasındaki fark nedir? İşte bu çetrefilli soruya verilebilecek en doğru cevap, teori, geçekliği (henüz) ispatlanamamış; kanun ise aksi (henüz) ispatlanamamış; görüştür desek yanlış olmaz.  Kısaca, ikisinin arasında pek bir fark yoktur diyebiliriz. Ancak yine de kanun aksi ispat edilene kadar geçerli gibi durmaktadır.

Diğer yandan, Kanun, genellikle fizik, matematik gibi doğa bilimlerinde kullanılan bir tabirken, (Yerçekimi Kanunu gibi) Teori, genelde sosyal bilimlerde kullanılır (Uluslar arası İlişkiler Teorisi gibi).

Teori kelimesinin anlamı bu kadar açıkken, maalesef ülkemizde konu İktisat olduğu zaman, her nedense (tabii art niyet yoksa!!!) İktisat kelimesi “teori” kelimesi kullanılmadan, yalnız başına kullanılarak, sanki, bir Kanunmuş gibi sunulur.

Oysa Kapitalist İktisat Teorisi’nin o kadar çok sakatlıkları vardır ki, bırakın Kanun demeyi, belki buna Teori bile denilemez.

Son cümlede “Kapitalist İktisat Teorisi” dediğimi de fark etmiş olmalısınız. Konunun bir diğer yönü de İktisat denilince, bize “Kapitalist İktisat Teorisi”nin yutturulmaya çalışıldığıdır. Başka bir iktisat teorisinin olmadığını kabul etmemiz istenir.

Oysaki “Kapitalist İktisat Teorisi”, sakattır. Hatta “sakatlıklar manzumesidir”.

Bu kendini daha tanımda gösterir.

İktisat Fakültesi’ne yeni girmiş bir öğrenciye bugün hala şu tanım dikte edilemeye devam ediyor.

İktisat, “toplumların ve toplumu oluşturan bireylerin ve kurumların bitmek-tükenmek bilmeyen ihtiyaçlarını, sınırlı kaynaklardan karşılanmasını konu edinen, 18. yüzyılda felsefeden ayrılmış bir bilim dalıdır”.

 

Dedik ya “Kapitalist İktisat Teorisi” daha tanımda çuvallıyor.

 

Bunu sonraki yazımızda açalım, inşallah.

 
Etiketler: TEORİ, ve, İKTİSAT,
Yorumlar
Haber Yazılımı