Yazı Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 22:46
 
O HER ŞEYİ BİLİYOR!
Aykut BAŞ
AykutBas571@hotmail.com
 
 

Paranın insanı değiştirdiği durumlar ile insanın parayı değiştirdiği istisnalar vardır.

 

Ve genelde istisnalar kaideyi bozmaz. İnsanlar ile istisnalar arasında ne var peki?

 

Kader...

 

Evet ne peki bu kader?

 

Allah'ın geçmiş ve gelecek tüm olayları "tek bir an" içinde yaratmış olmasıdır. Bu ne demek oluyor biliyor musunuz. Allah katında evrenin yaratılış anından kıyamete kadar her olayın yaşanmış ve bitmiş olması anlamına geliyor.

 

Kafanız karıştı değil mi? Biraz daha karıştırıp, çözeceğim düğümlerinizi. Biraz sabır!

 

Ya kuvvet...

 

Allah zamandan münezzehtir. Zamana bağlı olan insandır. Allah katında tek bir anda yaşanıp bitmiş olaylara bizim şahit olabilmemiz için, zaman geçmesi gerekmektedir.

 

Söz gelimi şahsımın bu yazıyı yazması, sizinde bu yazıyı okumanız için zaman geçmesi gerekmektedir. Tek tek kelimelerine göz gezdirmemiz içinde zaman gerekir. Ancak Allah, ezelden beri, daha bu yazı yazılmadan, hatta bu yazıyı yazan benimde, yazıyı okuyan sizlerde dahil benim ve yazıyı okuyan sizlerin ataları doğmadan önce bu yazının amacını ve her kelimesini, her harfini bilmektedir.

 

Örneğin; bir caddede yürüyen iki kişi, köşeyi döndüklerinde ne ile karşılaşacaklarını bilmezler. Ancak köşeyi döndüklerinde bunu öğrenebilirler. Caddeye kuş bakışı bakan bir göz ise, bu insanlar daha köşeyi dönmeden onların görecekleri arabaları, insanları görebilir.

 

Düğümü çözmeye istisnayı sunmanın sonuna gelirken sevgili dostlarım... Her şeyi bilen Allah gibi hiç birimiz olamayız. Paranın kapital düzende kime ne yapacağını da bilemeyiz. Gündemdeki asgari ücrete gelen tepkiler toplumsal değil, kişiseldir. Herkes kendisine göre yorumlar. Örneğin; beş kişilik küçük bir işletmenin işvereni başka yorumlarken, o işletmedeki işçi çok başka yorumlar. Belki yorumlara şaşırabilir, belki beklenen olur. Ama bilemeyiz.

 

Velhasıl hiçbir siyasi görüşe ve akıma kendimi kaptırmayışım bundandır. Apolitik olduğu kadar napolitik bir gencim.

 

İşte bu yüzden, sizlere tavsiyem, istisnalara ve insanlara kafa takmayın.

 

Dua edin...

 

Mesela "Rabbim sen beni dostlarımdan koru ben düşmanlarımın icabına bakarım." duasını etkilidir.

 

Allah emanet olun. Çünkü O her şeyi biliyor.

 
Etiketler: O, HER, ŞEYİ, BİLİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı