Yazı Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 21:42
 
Lozan!
Deniz BAHADIRYALÇIN
deniz240964@gmail.com
 
 

   Lozan!

 

1. Dünya savaşı’ ndan sonra yenik düşmüş devletlerden birinin galip devletlere kendi koşullarını kabul ettirerek imzalattığı tek antlaşmadır.

 

 

 

Bu resim Lozan antlaşması öncesi Avrupa basınında çıkmıştır.

 

Lozan Konferansında psikolojik bir anlaşmazlık vardır. İtilaf devletleri Türkleri yenilmiş bir devlet olarak görüyor, Türkiye ise kendini muzaffer olarak düşünüyordu. Bu koşullar altında İsmet Paşa İtilaf devletlerinin karşısında eşitliği sağlamak ve Türkiye’nin saygınlığını artırmak için Lozan’da büyük mücadele vermiştir.

 

Yıllarca Lozan’da kaybettiklerimiz diyen insanlara şunu söylemek istiyorum;  Lozan Tarihimizin en büyük zaferlerinden birisidir. Avrupa basını Lozan’a geniş yer vermiştir. Yukarıdaki resimler Lozan öncesi Avrupa basınında çıkan resimlerdir.

 

Aşağıda verilen resimler ise Türkiye’nin kazandığı zafer sonrası çıkan resimlerdir.

 

 

 

İsmet Paşa Antlaşma sonrası İsviçre Gazetesi baş sayfasında.

 

 

 

 Türkiye’ ye Hindi olarak bakan Avrupa devletleri, Genç Türkiye’yi aralarında paylaşamamıştır. Lozan,  “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen Mustafa Kemal’in ve Türk Milletinin zaferdir.

 

Lozan’da hiçbir gizli madde yoktur. 100 yıl sürecek diye bir madde ne İngiliz ne Türk arşivlerinde vardır.  Musul Lozan’da verilmemiştir. Musul 1926 yılında Ankara Antlaşması ile kaybedilmiştir.  İngiltere Musul’u vermemek için savaşmayı göze almıştır. Türkiye mecbur kalmıştır. Osmanlının kaybedilen o kadar çok toprağının içinde sadece Musul’un gündeme gelmesi kötü niyetten kaynaklanıyor.” Genç Türkiye’nin savaşacak  askeri ve maddi gücü yoktu”  denilmiyor. Atatürk’ü sevmemek  tarihi yanlış  anlatmak olmamalı. Türk Milletinin ve Mustafa Kemal’in  zaferine saygı duyulmalı. Ve Lozan ile ucuz propaganda yapılmaktan vazgeçilmeli.

 

 

 

 
Etiketler: , , Lozan!,
Yorumlar
Haber Yazılımı