Yazı Detayı
28 Haziran 2017 - Çarşamba 20:20
 
İKTİSAT NEDİR?
Muhammed ÖZYİĞİT
5n1ktivi@gmail.com
 
 

 

Geçen yazımızda Kapitalist İktisat Teorisi’nde (bundan sonra teori) birçok sakatlığının olduğunu, hatta bu teorinin baştan sona kadar bir sakatlıklar zinciri olduğunu ve bu sakatlıkların daha İktisadı tanımlarken başladığını belirtmiş; kaynakların sınırlı, ihtiyaçların sınırsızlığı palavrası üzerine kurulu olan bu teorinin; sakatlıklarını belirtmeye devam edeceğimizi yazmıştık.

          

  İhtiyaçlar Sınırsız mıdır?    

 

Ortalama bir insan bir günde 3 öğün yemek yer, 1-2 saat araba kullanır, giyecek ve bir de barınma-giyinme ihtiyacı vardır. (Abartılı bir hesapla dahi olsa bir insan günde 50, ayda 1.500 ve yılda da 18.000 TL’ye ihtiyaç duyar. 80 milyon nüfus olarak ise yılda 1.5 trilyon TL’ye ihtiyacımız vardır. Oysa bizim 2016 yılı Milli Gelirimiz bundan 1.1 fazla 2.6 trilyon TL’dir).

           Bundan sonrasındaysa, söz konusu ihtiyaç değil, olsa olsa arzulardır. Arzu ve israfı ise Yüce Rabbimiz şiddetle yasaklamıştır. Nefs terbiyesi ve israfla ilgili birçok ayet ve hadis vardır. (Örneğin, Araf-31, Furkan-67; Al-i İmran-14, İsra-14).

           Sonuç olarak ihtiyaçlar sınırlıdır. Sınırsız olan arzulardır.

          

   Kaynaklar Sınırlı mıdır?

          

           Yine kaynakların sınırlı olduğu da bir palavradır. Organik Tarım çalışmaları ile Tarımsal üretim; Seri İmalat ile Sanayi üretimi; hem geometrik ortalama ile inanılmaz şekilde artmış ve hem de üretim ucuzlamıştır. Kaldı ki, dünyanın birçok yeri hala ekilmemekte ve ekilen yerlerin birçoğu da sulanamamaktadır. Bilim adamlarının idaasına göre de, şu anki teknoloji ve ekilen topraklar bile 60 milyar insanın beslenmesine yetebilecek durumdadır.

           Sonuç olarak; en azından potansiyel kaynaklar sınırsızdır.

           Diğer yandan Yüce Rabbimiz SÂD-54. Ayet-i Kerime de şöyle buyurarak; bize apaçık bildiriyor: “Doğrusu, verdiğimiz rızıklar tükenmez”. 

 

           Bir sonraki yazımızda tanımın derinliğine inerek, sonuçları üzerinde durmak duasıyla yazımızı şu dörtlükle bitirelim:

          

           Dersin; soralım, başörtüsünü ulemaya,

           Faizi ise sorarsın, HUME’a,

           SMİTH’e, KEYNES’e, MALTHUS’a,

           FRİEDMAN ise baş-tacın galiba.   

          

           Allah’a emanet olunuz.       

 
Etiketler: İKTİSAT, NEDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı