Yazı Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 18:03
 
Gitmek
Saadet AÇIKALIN
ciftekopru@mynet.com
 
 

Gitmek

 

Gidebildiği yere kadar uzağa,en uzağa... Peki nereye, ne için, hangi amaç için gitmek? Konfüçyüs'ün sözü geldi aklına: "Unutma ki her nereye gidersen git,ordasındır. "İşte tam da ifade etmeye çalıştığı şeydi bu.

 

Daha önce de gitmişti. Çok uzağa sayılmasa da... Gerçekte ise sadece gittiğini sanmıştı. Çünkü nereye giderse gitsin kendisini de götürüyordu. Bunu biraz geç anladı ama iyi de anladı.

 

Sonra hatıralara daldı bir an. Kimler kimler gitmemişti ki hayatından, dedesi, babaannesi sonra diğer dedesi, en son da babası... Kimisini hatırlayıp kimini neredeyse unuttuğu bir sürü akraba, geçmişte aynı yolda yürüdükler i(ya da yürüdüğünü sandıkları) insanlar, üniversiteden yurttan arkadaşlar, dostlar, dost sandıkları .Herkes gitmişti teker teker. Aradı bazılarını, bulamadı, aramadı bazen de belki. Bazen de onlar buldu kendisini, ama buldukları aynı kişi değildi.

 

Sonra tekrar gittiler.

 

Giden gidince bütünleşeceğini sanır ,bütünleşmek için gider,h albuki aksine bölünür çoğunlukla. Nefret edilip kaçarcasına uzaklaşılan şeyler özlenir. Bir şeyler geçmişte kalır, bir şeyler de ileri doğru yol alır. Fakat mümkündür ki bazı parçalar tekrar birleşir.

Yıllar bazen aleyhte işler bazen lehte.Gidenlerin ve kalanların ardından insanoğlu olgunluğa ulaşır yavaş yavaş.

 

O da gidince bütünleşeceğini sanmıştı, aksine bölünmüştü. Çok sevdiği şeyler de nefret edip kaçtıkları da geçmişte kaldı. Fakat hayat öyle bir meseleydi ki, birleştirdiklerini ayırıp ayırdıklarını tekrar birleştiriyordu. Bunu hem kendi hayatında hem de başkalarınınkinde kaç defa tecrübe etti.

 

Gitmenin ne zaman biteceği fikrine dalmışken tam da ,okunan akşam ezanı hatırlattı birden en son gidilecek yeri. Cennet yurdu denen yerde,işte tam da orda ne hüzünlü gitmeler ne de acı kalmalar vardı,n e hasret ne keder...

Kalktı abdest alıp namaza durdu,duasına ekledi:"Allah'ım bize gitmelerin de kalmaların da hayırlısını nasip eyle!"

 
Etiketler: Gitmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı