Yazı Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 18:05
 
Farklı iseniz fark edilirsiniz
Deniz BAHADIRYALÇIN
deniz240964@gmail.com
 
 

Türkiye’de lise öğrencileri üniversiteyi son nokta, kurtuluş veya özgürlük olarak görürler. Bu amaç uğruna yıllar süren acımasız, yıpratıcı ve eşit olamayan koşullarda sınava girerler. Sonunda üniversite öğrencisi olmuşlardır.

 

Üniversite eğitimi öncesi araştıran, soran, merak eden bireyler olmadık hiçbir zaman. Bu dezavantajları kullanmadan saati belli çok sorulu, çoktan seçmeli bir sınav ile çoğumuz istemediğimiz bölümlere yerleştik. İşte siz, kazananlar… Sizlerin gerisinde kalanlara ilk farkı atmış oldunuz.

 

İsteyerek veya istemeyerek yerleştiğimiz bu bölümler… Belki bir türlü sevemediğimiz, sevemeyeceğimiz fakat bitirmek zorunda olduğumuz bir zorunluluğu getiriyor.

 

Evet üniversite biter bitmesine de, bitirmeden önce çoğumuzun fark edemediği “aynılaşma ve farkılaşma” durumu bizi ne kadara içine alır? Bunu sorun kendinize.

 

Kendinizi göz önünde bulundurun. Sizin durumuzun da kaç öğrenci var? Kaç Fakülte var? Kaç bölüm var? Kaç mezun verecek? Türkiye’yi düşünün… Ve kendinize bakın. Yanınızdakine bakın. Donanım ve bilgi olarak neyiniz fazla? Cevabınız yok ise "aynılaşmışsınız" demektir. Buna acı fakat gerçek olan bir iki veri ekleyelim.

 

Mezun olunan okullara göre işsizlik oranları;

1.İmalat ve işletme. İşsizlik 16.8 işsiz sayısı 17 bin

2.Sanat  okulu. İşsizlik 15.9 işsiz sayısı 25 bin

 

Umudunuzu kırmak için yazmıyorum. Bu liste devam eder ve daha üzücü tablo çıkar. Örneklediğimi sanmayın. Fakat bu verilere bakıldığında iş dünyasına katılmaya çalışan “aynılaşmış” bireylerin tek şansı: ücret. Farklılaşmadan kalan üniversite öğrencisi asgari ücrete, ”evet” demek zorunda kalacaktır.

 

Maksat üniversiteyi bitirmek olmamalı. Yukarıda yazdığım gibi bitiyor bir şeklide bitiyor. Bitirirken önemli olan “farklılaşmak” yanındakinden, sağındakinden, solundakinden farklı olabilmektir. Yazdıklarım karanlık bir tablo olarak algılanmasın.

 

Güneşi balçıkla sıvayamazsın.

Farklı iseniz fark edilirsiniz.

Çare sizseniz, çare sizsiniz.

 

DENİZ BAHADIRYALÇIN

 
Etiketler: Farklı, iseniz, fark, edilirsiniz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı