Yazı Detayı
15 Ağustos 2018 - Çarşamba 18:08
 
DOLAR NEDEN?
Muhammed ÖZYİĞİT
5n1ktivi@gmail.com
 
 

23 Haziran tarihli dolar neden yükseliyor, başlıklı yazımızda, konuyu anlatmaya çalışmıştık. Yazının en önemli cümlesiyse şuydu, sanırım: “dolar, o yazıda belirtilen nedenlerden dolayı, kendisi bir META ve MAL olduğu için, enflasyondan ayrı düşünülemez. Her mal gibi Enflasyon’dan etkilenir”.

 

Bugün, 15 ağustos 2018, dolar kurunun yüksekliğine, bilinçli olarak, iyice karmaşık bir görüntü verilmeye çalışılıyor. Hâlbuki durum çok basit.

 

1)- Dolar, 2001’in son günü, 1,89 TL’ydi. O günden bu güne kadar, 180 enflasyon oldu ve bu durum, bir defa, bugün, doların kafadan, 5,3 TL olmasını gerektiriyor. Neden? (Bu arada şunu da belirtelim ki, 1940’ta 1 dolar, 80 kuruştu). Çünkü, 1944’ten bu yana. dolar bir META’dır. 1970’ler başındaki, ABD Hazine Bakanı John Connally’nin dediği gibi, “Dolar bizim paramız ama sizin probleminiz”. Evet, dolar, 1944’teki, Bretton-Woods ile Kanuni -Uluslar arası Kanun- “Rezerv Para” olmaktan, 1971’te, çıkmıştır ama fiili olarak, hala öyledir. Ve bu durum da enflasyondan bağımsız olmasının önündeki en büyük engeldir. Enflasyon kadar zorunlu olarak artar.  

 

2)- 5,3’ün üzerindeki artışın ise, çeşitli sebepleri var. Önce bir defa, Yabancı Yatırımcı dediğimiz ve sıfır risk arayanların güveni sarsıldı. Eski sistemde ekonomiyle ilgili Kanunlar, en önemlisi de “Bütçe Kanunu”, TBMM’den çıkıyor ve belirli bir zaman aldığından, Yabancı Sermaye (Sıcak Para) gardını alabiliyordu. Şimdi, mesela, bir sabah bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CK) ile, KONKORDATA ilanıyla, kimse ülkeden para çıkaramaz, denilmesinin önünde hiçbir engel yok. Diğer yandan da, Hâkim ve Savcılar; güya-FETÖ ve SOL’cuların elindeyken, keyfi uygulamalar yapılır diye “İHALEYE FESAT KARIŞTIRILMASI”nı cezasız hale getirdik. O gün için bu kabul edilebilir bir durumdu. Ama bugün artık Yabancı Sermaye, bu tür keyfiliğe açık ve para kazanmasını engelleyecek Kanunları artık istemiyor.

 

3)- Evet bu nedenler dışında, spekülatif olarak, parasını çeken Yabancı Yatırımcılar olmakla birlikte, bunlar çok ama çok azınlıktadır. Kaldı ki, bu durumumuz, SPEKÜLASYON’la gerçekleşmiş olsa dahi, düne kadar, “BU BÖYLE GİTMEZ, DIŞA BAĞIMLI’yız” denildiğinde, Milleti bu duruma mahkûm edenler, sorumluluğu başkalarına atmaya kalkışmayın, bu sizin eseriniz. Birilerine suçu atmaya kalkışmak, yine, meselenin özüne inmemizi engeller ve “DEMİR’in FİLİZİ”ne bir türlü varamayız. Demek ki, 15 yıldır, havanda su dövmüşüz. Spekülasyonlara sonuna kadar açığız.

 

4)- Yabancı Yatırımcı’nın, güven aradığını nerden mi, anlıyoruz? Geçen gün, saat: 15.30 gibi başlayan ve aslında Yabancı Yatırımcıya güven vermek için düşünülen, YENİ EKONOMİ MODELİ gibi çok iddialı bir isimle, Hazine Bakanı tarafından yapılan sunumun başladığı anda, dolar 5,8’di, bir saat sonra bittiğindeyse, bir saatte 10 artışla, 6,3 TL, oldu. Bu ne demek, kardeşim, bize masal anlatma. Şu CK ve İhaleye Fesat Karıştırılması gibi konuları hallet o’ndan sonra gel. Bu kadar aciz bir duruma geldik.

 

Diğer yandan, dolar kuru bu yılın başında, 3,8 TL; 30 Nisan’da 4 TL ve 30 Haziran’da 4,6 TL’ydi ve (bu ekonomik sistemde), olması gereken; 5,3 TL’ye varma trendindeydi.

 

Dolar’ın bugünkü, 6,3 TL seviyesi, eğer, ölümü (7,1) gösterip; sıtmaya (5,3) razı etme stratejisi olarak, suçu başkalarına atmak ise, ki 5,3’e düşerse, bunu daha çok düşünmemiz gerekir, Vay Halimize.

 

İnşallah öyle değildir.

 

Selam ve dua ile.

 
Etiketler: DOLAR, NEDEN?,
Yorumlar
Haber Yazılımı