Yazı Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 19:56
 
DAHİ DİKTATÖR!
Murat DİNVAR
Mdinvar07@gmail.com
 
 

Atatürk hakkında bir çok yanlış tez ortaya atılmakta ve de yanlış belgelerle sunulmakta.

 

Diktatör: Bütün siyasi yetkileri kendi üzerinde toplayan kimse bir diğer tanımıyla yani Türkiyede ki belli kesim için saltanattan demokrasiye gecme mücadelesi veren savaştan yeni çıkmış yıkılan bir imparatorluğun bütün sorunlarını devralmış yeni Cumhuriyetin kurucu liderine zaman zaman yapilan tanimlama.

 

Bir diktator düşünün ki cok partili demokrasi için mücadele versin ve yakininda ki isimlere parti kurmalari için talimatlar versin.

 

Bir tarihciyle bu konuyu tartışmıştım. Bölümlerinde bunun tez konusu oldugunu ve çok yoğun tartışıldığını söylemişti. Nedir genel kanı diye sordugumda şöyle anlattı:

 

-Evet dedi.

 

Atatürk diktatörlük yapmıştır. Fakat bunu kendisinden sonra diktatör gelmemesi için yapmıştır.

 

+Nasil tam olarak ?

 

Örneğin, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerini sınırlandırmış kendi yapmak istediklerini ulu önder sıfatıyla mecliste yetki alarak yapmıştır.  Atatürk e diktator diyip gecmek dönemin şartlarını verdigi demokrasi mücadelesini ülkesinin demokrasiyle yönetilen bir ülke olma arzusunu görmezden gelmek başarılması imkansız görülen milli mücadelenin önderi olan Cumhuriyetin kurucu liderine yapilacak çok büyük haksızlıktır.

 

Okuduğum kaynaklardan da yararlanarak Atatürk diktatördü ya da Atatürk islam düşman diyenlere şu sözleri söylemek isterim: Tarih araştırmalarının ilk şartı şudur, ‘tarih günümüz değer yargılarına göre değerlendirilemez.’ İşgal döneminde istanbul müftülerinin tamamının "yunanlılara direnmek haramdìr, direnenler kafirdir"  şeklinde fetva yayınladığı bir dönemde... Yunanlılara karşı bağımsızlık mücadelesi veren komutanın din eksenli bir devlet kurmayacagi aciktir .(bkz Şu Çılgın Türkler )

 
Etiketler: DAHİ, DİKTATÖR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı