Yazı Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 17:44
 
Beşiktaş’ın 'Sabırlı Yükselişi!'
Yakup Tüzün
yakup.tuzunn@hotmail.com
 
 

2012 yılında Beşiktaş büyük bir enkaz haline gelmişti. Üst üste gelen başarısızlıkları örtmek için yapılan inanılmaz pahalı transferler geri dönüş sağlayamıyor ve kulüp her seferinde daha büyük bir borç batağının içine giriyordu. Yıldız transferleri ile taraftarda oluşan büyük beklentiler uzun süren başarısızlıklarla birleşince,  taraftarlar büyük hayal kırıklığına uğruyor ve bu hayal kırıklığı tribünde yerini  "yeter Yıldırım Demirören yeter" tezahüratlarına bırakıyordu.

 

Bunlar yetmezmiş gibi UEFA, Finansal Fair Play uygulaması ile Beşiktaş’ın borçlarını incelemeye almıştı. Tüm bu şartlar altında görevi devralan Fikret Orman Yönetimi "sabır" parolasıyla yola çıktı.

 

"Feda Dönemi" diye adlandırılan ilk yılda Olcay Şahan, Veli Kavlak, Oğuzhan Özyakup gibi yetenekli, genç ve ucuz fiyata alınan oyuncular oldukça iyi performans gösteriyor ve Beşiktaş’ta ligi 3. bitirmelerine  rağmen özellikle kulüp yönetimi anlamında bir şeylerin değiştiği net bir şekilde belli oluyordu. 

 

Fikret Orman ikinci yılında bir sportif direktörle çalışacaklarını söylüyor  ve  Zeki Önder Özen ile anlaşılıyordu. Özellikle Almanya ve İspanya liglerinde, futbolda bir "üst akıl" işlevi gören "sportif direktörlük" kavramı oldukça iyi sonuçlar vermiş ve değişen futbol anlayışı içinde kendisine sağlam bir yer edinmişti. 

 

Ülkemizde kulüp yöneticilerinin ve başkanların en büyük problemi olarak saha içine ve teknik direktörlerin işine fazlasıyla karışmak olduğunu söyleyebiliriz.  Böyle bir futbol ortamında Beşiktaş başkanının teknik direktör seçimi,  oyuncu transferi, sözleşme ücretleri gibi hayati konuları "bir bilene" bırakma cesaretini ve alçak gönüllüğünü gösterebilmesi Fikret Orman yönetiminin özellikle "vizyon" konusunda rakiplerinden sıyrılacağının net bir verisiydi.

 

Galatasaray’da Dursun Özbek başkan seçildikten sonra yönetim kurulunda dahi olmamasına rağmen kardeşini Florya’da birinci adam ilan etmişti. Hiçbir futbol lisansı olmayan otel yöneticisi Mehmet Özbek Sigthorsson, Kevin Grosskreutz gibi başarısız transfer ve enteresan teknik direktör tercihleriyle kulübü iyice batırıyordu.

 

İstanbul’un diğer yakasında ise Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım bırakın bir bilene danışmayı kulüpte kendisinden daha fazla konuşulmaya başlanan biri ortaya çıktığında  ( Mustafa Denizli, Alex, Ersun Yanal, Terraneo) bir şekilde elimine ediyor, hatta işi kendisini protesto eden taraftar gruplarını stada almamaya dek vardırıyordu... (yazının devamı yarın)


 

 
Etiketler: Beşiktaş’ın, 'Sabırlı, Yükselişi!',
Yorumlar
Haber Yazılımı