Yazı Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 17:06
 
28 Şubat'ın Bir Başka Yüzü
Saadet AÇIKALIN
ciftekopru@mynet.com
 
 

Bu yazımda 28 Şubat denen karanlığın çok bilinmeyen bir sonucundan bahsedeceğim.Dolaylı bir sonuç olsa da,bu olanlar 28 Şubat terörünün sonucudur.

1997 Ekim'de büyük umutlarla İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne öğretmen olabilmek amacıyla kayıt oldum.Öğrenciliğimiz süresince 2,3 ve 4. sınıflarda pedagojik formasyon yani öğretmenlik dersleri verilmesi gerekiyordu.31 Aralık 1997 tarihinde Kemal Alemdaroğlu'nun rektör seçilmesiyle başlayan başörtüsü yasağı sebebiyle,1998-99 eğitim-öğretim döneminde 2. sınıfta okuluma devam edemedim ve sınıfta kaldım. İkna odasında başımızı açmadığımız takdirde yeni öğrenci kimliğimizin verilmeyeceği,vize ve finallere katılamayacağımız söylendi.1999-2000 döneminde bir şekilde 2. sınıftan tekrar başladım.2001 yerine 2002 Haziran'da mezun oldum.

Yoğun tepkilerden olacak ki,aynı yıl okula başlayan eskisınıf arkadaşlarıma 4. sınıftayken 2000-2001 döneminde 3 yıllık pedagojik formasyon dersleri 45-50 gün gibi kısa bir zamanda verildi.Aslında yıllardır verilen bu derslerin 1998'de fen-edebiyat fakültesinden kaldırılmasının ardında başörtüsü yasağına gösterdiğimiz tepki olduğunu düşünüyorum.Yani bir de mesleğimiz elimizden alınarak cezalandırılmış olduk.

Bense yasak sebebiyle bir sene sınıfta kalmış olduğum için bu imkandan mahrum edildim.Yani 3. sınıfta olduğum için..Sınıfta kaldığımız için 3'te olduğumuzu,97 girişli öğrenciler olarak bu dersleri alma hakkımızın olduğunu belirten dilekçe yazdık ama sonuç alamadık.2002 yılından itibaren tezsiz yüksek lisansla verilen pedagojik formasyon kazanabilmek için defalarca girişimim oldu.Benimle birlikte binlerce fen-edebiyat mezunu bu başvurular için şehir şehir gezdi,birçok devlet üniversitesine paralar yatırdı.Akla gelen her türlü belgenin noter onayı için maddi imkanlarımızı zorlayan paralar harcadık;fakat çok sınırlı kontenjanlar binlerce kişiyi senelerce formasyonsuz bıraktı.

En nihayet son 3-4 senedir pedagojik formasyon için ALES ve mülakat kaldırıldı.Sadece transkrip ortalamasıyla öğrenci alındı,bu sefer de ücretli hale getirildi.2012-2013 eğitim döneminde 2250 TL ödeyerek bu eğitimi alabildim.Yani okula girerken klavuzlarda yazan öğretmenlik eğitimini parayla alabildik.Fakat mezuniyetimden 10 yıl geçti,KPSS puanları çok yükseldi.Ben ve benim gibi birçok kişinin artık ders çalışacak mecali de kalmadı.Benden 1 sene önce mezun olan arkadaşlarımsa memuriyetlerinin 17. yılını yaşamaktadırlar.

Tüm bunların dışında,özel okullarda da çalışma hakkımız olmadığından,dershaneler için bol ve ucuz işgücü konumuna düştük.En muhafazakar kurumlarda bile 1 gün dahi sigortamız yatırılmadan aylarca yıllarca çalıştık.Maaşlarımız içerde kaldı.Çalışmak zorunda olan insanlar olarak hiçbir yere şikayet edemedik.Herhangi bir dershaneden ayrılmamız tekrar iş aramak anlamına geliyordu.Eğitim hayatımızda yaşadığımız problemlerden sonra bir de iş yaşamında darbelendik.Bu dar zamanlarda Allah'tan başka kimseyi yanımızda bulmadık.

Meselenin daha hazin yönü şudur ki tüm bu çalkantılı süreçte,pedagojik formasyonu olmayan kadın erkek birçok öğretmen dershane ortaklığı adı altında dolandırıldı.Bu da devletin araştırması gereken çok önemli bir meseledir.Çünkü yüzlerce kişinin dişinden tırnağından arttırarak bir umut diye verdikleri paralar adeta çalınmış durumda.Bu yılların ve paraların kaybının bir karşılığı var mıdır bilmiyorum.En azından tarafımdan tüm kamuoyuna duyrulur!İşte 28 Şubat'ın hazin bir sonucu.

 
Etiketler: 28, Şubat'ın, Bir, Başka, Yüzü,
Yorumlar
Haber Yazılımı