Haber Detayı
26 Şubat 2018 - Pazartesi 22:36
 
Yönetmen Kaplanoğlu: Film sektöründe sorun dağıtımdaki tekelden kaynaklanıyor
Yönetmen Kaplanoğlu, Türk film sektöründe sorunun dağıtım kısmındaki tekelden kaynaklandığını belirterek, "Yaklaşık 2 bin sinemanın bin 800'ü bir grubun elinde. Benim bu filmim ancak 40 salona girebildi" diye konuştu.
SANAT Haberi
Yönetmen Kaplanoğlu: Film sektöründe sorun dağıtımdaki tekelden kaynaklanıyor

Yumurta, Süt ve Bal filmlerinin yönetmeni Semih Kaplanoğlu, son filmi "Buğday"ın Yunanistan galası öncesinde basın toplantısı düzenleyerek sanatseverlerin sorularını yanıtladı.

 

Filmin 5 yıllık bir çalışmanın sonucu ve Türkiye, Almanya, Fransa, İsveç, Katar ortak yapımı olduğunu belirten Kaplanoğlu, "Bu filmi yapma nedenim dünyadaki iklim değişikliği, savaşlar ve tarım alanındaki GDO'lu ürünlerin yaygınlaşmasıyla, insanın tüm bu kaos içinde kendi benliğini de kaybetmiş olması. Filmi bu meseleler üzerinden kurmaya çalıştım. Kendi kültürel arka planımı da dahil ettim." dedi.

 

Yönetmen Semih Kaplanoğlu, bilgi ve bilimin, getirdiği konforun yanı sıra negatif etkileri de bulunduğuna işaret ederek "Bu bakımdan insanın hayat ve kendisi hakkında bilgisinin de bir şekilde yerini daha yapay şeylere bıraktığını düşünüyorum. O yüzden film, bir kendine dönüş, özüne dönüş hikayesi olarak da okunabilir." değerlendirmesini yaptı.

 

İNSANLIK  MANEVİ SORUN YAŞIYOR

 

Filmde sorunların çözümüne ilişkin bir önermede bulunmadığını dile getiren Yönetmen Kaplanoğlu, "Çözümü kendimizi tekrar tanıyarak bulabileceğimizi söylüyorum. Bunu sufi gelenek üzerinden aktarıyor. Benim kültürüm bu. Bugün insanlık büyük bir manevi sorun yaşıyor. Yaşadığımız birçok sorunun altında bizim dışımızdaki canlılara ve diğer insanlara karşı ilgisizliğin olduğunu düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

 

Yönetmen Kaplanoğlu, filmde kurgulanan dünyanın fütüristik olduğuna işaret ederek "Aslında film bir distopyanın ürünü ve biz şu anda bana göre bu distopyayı yaşıyoruz." diye konuştu.

 

Dünyadaki olumsuz gidişatı durdurmak için bir şey yapılmadığına dikkati çeken Kaplanoğlu, "Mesela iklim değişikliğine dair anlaşmalar yapılıyor ancak kimse anlaşmaları uygulamıyor. Dünyadaki yoksul ülkeler ve zengin ülkeler arasında çok büyük bir uçurum var. Bence bu zaten distopyalarda olur." değerlendirmesini yaptı.

 

FİLM DAĞITIMINDA TEKEL VAR

 

Kaplanoğlu, Türkiye'de film yapımına devletin büyük katkısı olduğunu belirterek "Yılda yaklaşık 100'e yakın film yapılıyor. Bunların 60'ına katkı sağlıyor devlet. Öte yandan çok sayıda televizyon dizisi yapılıyor. Bunlar da çok büyük bir hareket kazandırdı film sektörüne." diye konuştu.

 

Türk film sektöründe sorunun dağıtım kısmındaki tekelden kaynaklandığını anlatan Kaplanoğlu, "Yaklaşık 2 bin sinemanın bin 800'ü bir grubun elinde. Benim bu filmim ancak 40 salona girebildi." şeklinde ifade etti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Yönetmen, Kaplanoğlu:, Film, sektöründe, sorun, dağıtımdaki, tekelden, kaynaklanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı