Haber Detayı
13 Temmuz 2017 - Perşembe 16:08
 
YENİ VAN GÖLÜ CANAVARI BELEDİYE
Van Gölü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Belediyenin göl çevresine yaptığı set duvarı ve gölün çevresine çöp dökümüne izin vermesi, vatandaşın büyük tepkisini çekti. Öte yandan bölgedeki atık tesislerin yetersiz olması, Van Gölü’nün renginin değişmesine ve çevrede bataklıkların oluşmasına neden oldu. Belediyenin umursamaz tutumundan rahatsız olan bölge halkı, yetkililerin olaya müdahale etmesini bekliyor
- Haberi
YENİ VAN GÖLÜ CANAVARI BELEDİYE

Van Gölü kirletiliyor

Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerinin çöpleri ve kanalizasyon atıklarının Van Gölüne dökülmesi, göl kirliliğini giderek arttırıyor. Öte yandan çevredeki fabrikaların atıkları da göle boşaltılmasından dolayı göl de kötü görüntü oluşturdu. Van Gölü’nde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan vatandaşlar son yıllarda birçok balığın su kirliliğinden dolayı zehirlendiğini ve sorunu gerekli tüm kurumlara bildirdiğini ancak yine de hiçbir önlem alınmadığını belirten vatandaşlar bölgenin sit alanı olduğunu buraya çöp dökülmemesi gerektiğini ifade ediyor. Bu yıl Van Gölü’nden alınan su numuneleri kirli çıktı. Suya girilmesinin sağlık açısından tehlikeli oranlarda olduğu tespit edilen üç kıyıya “ Yüzmek yasaktır” uyarısı yer alan levhaları dikildi.

VAN GÖLÜ’NÜN 15 YILLIK ÖMRÜ KALDI

Van Gölü böyle kirletilmeye devam ederse 15 yıllık ömrünün kaldığını belirten uzmanlar, yaptığı araştırmalar sonucunda suyun mavi renginin giderek karamaya başladığını ifade etti. Atık su arıtma tesislerinin yetersiz sayıda olduğunu belirtilirken, şuan faaliyette olan Atık su artıma tesisleri yüzde otuzluk kapasite ile çalıştığını ifade etti. Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün kurtarılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, Aral Gölü, İran Urmiye Gölü yok olduklarını belirtiyor.  Kuruyan göllerin kurtarılabilmesi için milyarlarca dolar kaynak ayırmasına rağmen sorun çözülemiyor.  Van Gölü’nün benzer felaketi yaşamaması için acil önlem alması gerektiğini belirten uzmanlar, Van Gölü için yetkililerin önlem alması gerektiğini ifade etti.

Çevre kirliliği hastalığa sebep oluyor

Van Gölü çevresinde yaşayan binlerce insan göl kirliliğinin fazla olması sebebiyle tehlike altında. Çevre kirliliğinin çoğalması hastalıkları da beraberinde getiriyor, uzmanların yaptığı açıklamaya göre çevre insanının büyük risk altında olduğunu belirtiyor. Gölün hayvan popülasyonun çevre kirliliğinden etkilendiğini belirten vatandaşlar artık bir önlem alınmasını istiyor. Çevre kirliliğine birde hayvan leşleri eklenince durum daha vahimleşiyor. Öte yandan gölde bulunan Akdamar adası yıllın belli bölümlerinde büyük turist çekiyor. Göl kirliliğinin giderek artması bölge turizmini olumsuz etkiliyor.

Van Gölü Koruma Kanununu çıkarılması gerekiyor

Sadet Partisi Van İl Başkanlığı,  konuya ilişkin yetkilerin göl kirliliğinden dolayı herhangi bir çalışma başlatmaması sonucu imza kampanyası başlatmaya kara verdi. Daima Temiz Van Gölü’ sloganı ile işe başlayan il başkanlığı şehir merkezinde çeşitli bölgelere imza stantları açmayı hedefleyen il Başkanlığı valiliğin engeline takıldı. OHAL’i gerekçe sunan valilik imza kampanyasının parti binası dışında sürdürülmesine izin verilmeyeceği yönünde uyarıda bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİ, VAN, GÖLÜ, CANAVARI, BELEDİYE,
Yorumlar
Haber Yazılımı