Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 17:08
 
Türkiye'yi Sarsan Diyarbakır'daki Hastane Skandalının Detayları!
Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan skandalının ayrıntıları ortaya çıktı.
SAĞLIK Haberi
Türkiye'yi Sarsan Diyarbakır'daki Hastane Skandalının Detayları!

Doğum için gittiği Dicle Üniversitesi Hastanesi doktoru Yrd. Doç. F.F. HIV virüsü taşıdığı nedeniyle operasyona girmeyince, Ç.K.’nın 5.5 saat acil serviste bekletildiği belirtildi. HIV virüsünün ise Ç.K.’ya ise eşinden geçtiği öğrenildi. Yaşanan gelişmelerin ardından Diyarbakır Tabip Odası, yaşanan ihmallerle ilgili  inceleme başlattı.

 

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi’nde  yaşanan HIV virüsü taşıyıcısı hamile kadının ameliyatı  ve klinikte yatması için zorluk çıkaran klinik sorumlusu, operasyonu yapmak zorunda olmasına rağmen bunu reddeden icapçı doktor F.F. ve asistanlar ile ameliyathanede gerekli malzemelerin eksikliğini hastane yönetimine zamanında bildirmeyen görevlilerle ilgili iddialar da araştırılıyor.

 

5 SAAT BEKLEME

 

İddialara göre; Güneydoğu’daki bir şehirde yaşayan 27 yaşındaki Ç.K.,  devlet hastanesine başvurdu. Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi’ne sevk edilen kadın, HIV taşıdığını belirtince Dicle Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. Saat 16.00’da hastaneye götürülen Ç.K.’nın doğum operasyonuna, nöbetçi olan Doç. Dr. F.F. girmek istemedi. 5.5 saat boyunca acil serviste bekletilen Ç.K., bölüm şeflerinden Doç. Dr. E.A.’nın operasyonu kabul etmesiyle ancak 21.30’da ameliyathaneye alındı.

 

Fakat koruyucu elbiseler ve malzemeler olmadığı için ameliyat başlatılamadı. Malzemeler Diyarbakır Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nden istendi. Ameliyat, saat 22.45’te koruyucu malzemelerin gelmesiyle başladı. Ancak operasyonun sonuna doğru 2 aylık asistan D.D. “İğne elime battı” diye ağlamaya başladı. Bariyerli eldivenlerin de yüzde 100 koruyuculuğununun olmadığı belirtildi.

 

Bebek ve D.D. müşahedeye alındı. HIV’li kadının ameliyatına girmek istemeyen icapçı doktor F.F.’nin, gece kanaması olan başka bir hasta için çağrılınca hastaneye gittiği ve saat 02.00’de ameliyatı tamamlayıp evine döndüğü öğrenildi.

 

1500 TL YATIR

 

Ameliyata giren bir sağlık personelinin iddiasına göre; bölüm şeflerinden Doç. Dr. E.A. operasyon için arandığında mesai dışı olduğu için hasta yakınlarından döner sermaye hesabına 1500 TL yatırılmasını istedi. Hasta yakınları “Mesai başlasın yatıracağız” deyince, Ç.K. ameliyathaneye alındı.

 

İsmini vermek istemeyen başka bir sağlık personeli de “Bölümdeki hocaları rektör koruyor. Açıktan para veya döner sermaye üzerinden para yatırılmayan hastalara bakılmıyor. Para yatırmayanların tamamını asistanlara bırakıyorlar. Asistanlar hem poliklinik hem klinikte çalışıyor hem de nöbet tutuyor” iddiasında bulundu.

 

HIV EŞİNDEN BULAMIŞ

 

 Ç.K.’nın hikâyesiyle ilgili detaylar da ortaya çıkmaya başladı. Hastane görevlilerine HIV virüsünün kendisine kamyon şoförlüğü yapan kocasından bulaştığını söyleyen kadın, virüsü kaptıktan sonra ilki 21 yaşındayken olmak üzere 2 kez doğum yaptığını anlattı. 3’üncü doğumda da skandalla karşılaştı.

 

Diyarbakır Tabipler Odası, HİV'li genç kadının Üniversite hastanesinde yapılan ameliyatı ve sonrasındaki ihmaller ile ilgili inceleme başlattı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye'yi, Sarsan, Diyarbakır'daki, Hastane, Skandalının, Detayları!,
Yorumlar
Haber Yazılımı