Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 19:33
 
Türkiye'nin Acı Zaferi Yine Dünya Birincisi Olduk!
Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü'nün yaptığı araştırma sonucunda dünya birinciliğini yine kimseye kaptırmadık.
EĞİTİM Haberi
Türkiye'nin Acı Zaferi Yine Dünya Birincisi Olduk!

Reuters Enstitüsünün yapmış olduğu araştırma sonucuna göre Türkiye, fake news olarak adlandırılan ‘yalan haber’ ve dezenformasyon yaymada dünya sıralamasında birinci oldu.

 

Oxford Üniversitesi Reuters Enstitüsü, 2018 Dijital Haberler Raporu’nu İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen bir panelle kamuoyuna açıkladı. Araştırma, sonucunda sene başında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkeden 74 bin haber tüketicisi ile yapılan online anketi içeriyor.

 

Reuters Enstitüsü rapor sonuçlarına göre Türkiye en çok sahte haber iel başka bir deyişle en çok “uydurma” haber ile karşılaşan ülke yüzde 49 rapora göre son üç yılda Türkiye’de habere güven giderek azalmış durumda. Bunun nedeni ise medyadaki ayrışma ve kutuplaşma  olarak gösterildi. Türkiye’de “haberlere güveniyorum” diyenlerin oranı sadece yüzde 38; “güvenmiyorum” diyenlerin oranı ise daha fazla yüzde 40.

 

Raporun Türkiye bölümünde başka bulgular da mevcut durumda. Basın özgürlüğünün kötüleştiği belirtilirken, internet yayıncılığını kısıtlayan uygulamalarında altı çizildi. Geleneksel (yazılı ve görsel) medyanın ötesinde, az sayıda dijital yayıncının alternatif bakış açısı sunduğunun bildirilen raporda ise,  çok tercih edilen geleneksel mecra Fox TV olarak açıklandı.

 

Türkiye’de haber için sosyal medya kullanımında düşüş olduğu da raporda yer alan sonuçlar arasında. 2016’dan yüzde 73 olan sosyal medya kullanımı 2018’de yüzde 66’ya düşmüş. Haber en çok WhatsApp’ta (yüzde 30) paylaşılırken, akıllı telefonlar da Türkiye’de habere en çok ulaşılan araç (yüzde 72).

 

Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 65’i siyasi görüşlerini açık bir şekilde dile getirmenin kendisi için sorun yaratabileceğini düşünüyor. Türkiye, bu konuda dünyadaki en endişeli kullanıcılara sahip.

 

Araştırmanın dünya çapındaki sonuçlarına bakınca, katılımcıların yarısından fazlası sahte haber konusunda endişeli olduğu görülüyor (yüzde 54). Brezilya’da sahte haber konusunda endişe edenlerin oranı yüzde 85 iken, bu oran İspanya’da yüzde 69, ABD’de ise yüzde 64. Almanya (yüzde 37) ve Hollanda (yüzde 30) gibi ülkelerde bu oran çok daha düşük.

 

Dünya çapında haber kaynağı olarak sosyal medyanın kullanımı da düşüşte. Uzmanlar bunun nedenini, Facebook skandalının yarattığı, kişisel bilgilerin paylaşımı endişesine bağlıyor. Buna karşılık WhatsApp, Instagram ve Snapchat gibi alternatif platformların yükselişte olduğu görülüyor.

 

Yanıltıcı haber konusunda Türkiye’yi yüzde 44 ile Yunanistan ve Malezya takip ediyor. Yanıltıcı ve sahte haberlerin en az görüldüğü ülkeler ise Almanya, Danimarka ve Hollanda olarak belirlendi.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türkiye'nin, Acı, Zaferi, Yine, Dünya, Birincisi, Olduk!,
Yorumlar
Haber Yazılımı