Haber Detayı
18 Nisan 2019 - Perşembe 20:15
 
Tarım Şirketleşiyor!
Üzerinde çalışılan proje hayata geçmesi tarımda bütün yapılar altüst edilecek.
GÜNDEM Haberi
Tarım Şirketleşiyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı proje hayata geçirilirse tarımda bütün yapı altüst edilerek, tarım sektörü şirket mantığıyla idare edilecek.

 

Üzerinde çalışılan proje hayata geçmesiyle tarımda bütün yapılar altüst edilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilçe yani taşra teşkilatı lağvedilerek Milli Birlik Kooperatifi ismiyle Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlanacak. Bu yeni yapıda Tarım Bakanlığı'nda birçok birim ortadan kaldırılacak Tarım Bakanlığı altında bir holding kurulacak. Diğer taraftan  Türkiye'yi 12 bölgeye ayıralarak ve üretim ve planlama yapılarak destekleme tamamen bu bölgelerin sorumluluğu altına bırakılacak.

 

TÜRKİYE 12 BÖLGEYE AYRILIYOR

 

Sözde tarımda yaşanan problemlere kökten bir çözüm getirmek için planlanan projenin ismi ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ olarak konsada, tarım sektörü tamamen iflas ettirecek. Yeni planlamada Türkiye 12 bölgeye bölünerek, merkezden değil yerinden yönetim anlayışıyla aşta tarımsal destek ve ekilecek ürünler olmak üzere bütün çalışmalar bölgeler üzerinden yürütülecek.

 

TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜKLERİ  KALDIRILIYOR

 

Tarımda bütün yapıları altüst edecek yeni projeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşra teşkilatı tamamen lağvedilerek Tarım ve Orman İl Müdürlükleri Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlanacak. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ismi de Milli Birlik Kooperatifi olacak.

 

ETKİN DAİRE BAŞKANLIKLARI KURULACAK

 

Diğer yandan Tarım ve Orman Bakanlığı’nda genel müdürlük kaldırılarak daire başkanlıkları üzerinden yeniden düzenlenecek. Bakan ve bakan yardımcılarının alt birimlerinde strateji geliştirme uzmanlığı oluşturulacak. Strateji geliştirmenin altında ise; Toprak Politikaları Daire Başkanlığı, Hayvancılık Politikaları Daire Başkanlığı, Su Politikaları Daire Başkanlığı, Gıda ve Orman Politikaları Daire Başkanlığı, Sağlık Politikaları Daire Başkanlığı ve kurulacak.

 

 HOLDİNG  VE MİLLİ BİRLİK KOOPERATİFİ  TARIM BAKANLIĞINA BAĞLI OLACAK

Tarımda planlama,üretim ve destekleme ve Milli Birlik Kooperatifi'nin perakende ve sanayi ayağı  holding eliyle yürütülecek.

 

TARIM BAKANLIĞI ALTINDA, SEMARAT HOLDİNG 

 

Bu projede dikkat çeken yapılanma ise Semarat Holding ismiyle yeni bir yapılanma kurulacak, sektör tamamiyle holding mantığıyla yürütülecek. Kurulacak Semarat holdingin yarısı yani yüzde 50 hissesi özel sektörün, yüzde 35’i Milli Birlik Kooperatifi’nin ve yüzde 15 hissesi de TMO, Çaykur, Türk Şeker gibi KİT’lerin olacak.

 

DİKKAT ÇEKEN KISA, ORTA VE UZUN VADELİ HEDEFLER! 

 

Tarımda Milli Birlik Projesi ismiyle yapılacak yeni yapılanma kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri de gözden kaçmadı. Kısa vadede sistemin uygulanır hale getirileceği söylenirken, her yıl ilave 1 milyon dana ile 5 milyon koyunun üretileceği varsamı yapıldı. Orta vadeli hedefler arasında ise çiftçilere yüzde 100 kooperatif üyeliğinin sağlanacağı ifade edildi. Uzun vadeli hedefte  Milli Birlik Sistemi’nin uluslararası oyuncu haline gelmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2030 yılında genel bütçesinden pay almayan bir bakanlık yapısının sağlanmasının amaçlandığının altı çizildi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Tarım, Şirketleşiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı