Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 18:36
 
Tarım Bakanı Fakıbaba'dan Rus Çiftçisini Sevindirecek Haber!
Bulgaristan,ukrayna ve rusyalı çiftçileri sevindirecek karar.
EKONOMİ Haberi
Tarım Bakanı Fakıbaba'dan Rus Çiftçisini Sevindirecek Haber!

Bakanlar kurulu kararıyla ayçiçeği tohumunda gümrük vergisini indirildi. Karar Bulgaristan, Ukrayna ve Rusyalı çiftçileri çok sevindirdi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Bakanlar Kurulunun ayçiçeği tohumunda gümrük vergisinin düşürülmesine yönelik kararıyla ilgili, “Hasat öncesi Türk çiftçisine yeni bir darbe olan bu karar, Bulgaristan’ın, Ukrayna’nın ve Rusya’nın çiftçilerine yarayacaktır.” diye konuştu.

 

BAKLAVACIYA İTHALAT BLÖFÜ YAPIP

 

Osman Çetin Budak, yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu kararıyla ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği yağında gümrük vergilerinin düşürülmesinin hasat öncesi üreticiye yeni bir darbe olduğunu söyledi.  Budak, yazılı açıklamasında, “Merak ediyorum, baklavacıya ithalat blöfü yapıp, ayçiçeği üreticisini vuran Tarım Bakanının vatandaşın içine çıkacak yüzü kalmış mıdır?” dedi.

 

Bosna-Hersek’ten alımların vergi dışı bırakılmasının da ayrıca düşündürücü olduğunu ifade eden Budak, şunları dile getirdi;  “Ayçiçeği hasatından hemen önce alınan bu karar, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerindeki çiftçilere yarayacaktır. Tarlada aylarca ter döken çiftçi ailelerimiz borçlarını kapatmak için gün sayarken, Bosna-Hersek’te kurulu şirketler üzerinden yabancı çiftçiler kazanç sağlayacaktır. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmeli ve gümrük tarifelerini eski haline getirmelidir. Kazanan yabancı ihracatçılar değil Türk üreticisi olmalıdır.”

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Tarım, Bakanı, Fakıbaba'dan, Rus, Çiftçisini, Sevindirecek, Haber!,
Yorumlar
Haber Yazılımı