Haber Detayı
20 Şubat 2018 - Salı 14:26
 
Suriye Afrinden Son Dakika!
Terör örgütü PKK/YPG Afrin'de ağır darbe...
DÜNYA Haberi
Suriye Afrinden Son Dakika!

Suriye Afrin'deki Zeytin Dalı harekatı sürüyor. Dün Mehmetçik ve ÖSO, Cinderes, Bülbül ve Raco beldelerine doğru ilerlemiş, çok sayıda köy ele geçirilmişti.

 

 Bugün ard arda yeni köyler alınıyor, cepler birleşiyor. Saat 13.00'e kadar 7 köy teröristlerden temizlenmiş durumda. Zeytindalı Harekat kapsamında Azez ile Şeyh Horoz arasında bulunan yollar açıldı, Azez-Bülbül arası birleştirildi.

 

Bugün çok sıcak gelişmeler yaşandı. TSK ve ÖSO bugün Afrin'in güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Mervane ve Heygece köyleri ile Kalki köy altı yerleşimini PKK/YPG-DEAŞ'tan kurtardı. Sabah saatlerinden bu yana Afrin'in kuzeyindeki Bülbül beldesine bağlı Hayyam, Surain, Çarkanlı köyleri ile Şeran beldesine bağlı Zeytinak ve Arpaviran köyleri de terörden temizlendi.

 

Teröristlere vurulan ağır darben sonra kuzeyde Azez-Bülbül hattı birleştirilmiş oldu. Cinderes ve Raco'nun da alınması için hazırlıklar sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu artık iki beldenin merkezine çok yaklaşmıştı.

 

 

Türk Silahlı Kuvvetleri  ve operasyonlara destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, harekatın başından bu yana PKK/YPGDEAŞ'ın işgalindeki Suriye Afrin'in 5 beldesinde biri belde merkezi, 59'u köy, 6'sı köy altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri PKK/YPG'ye ait üs olmak üzere 87 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

 

TSK bugün yaptığı açıklamada etkisiz hale getirilen terörist sayısının 1715’e yükseldiği açıkladı.

 

Dün Suriye devlet televizyonu, rejimle PKK/YPG'nin anlaştığını, rejim birliklerinin birkaç saat içinde Afrin'e gireceğini iddia etmişti. Fakat bu iddianın aksine sahada herhangi bir hareket görülmedi.

 

SORUN YOK 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "YPG ile kim mücadele ederse bizim için sorun yok. Rejim YPG'ye destek için gelirse bizi kimse durduramaz. YPG'yi kim korursa bizim için YPG eşittir o grup veya ülkedir. YPG, Mehmetçik korkusuyla sürekli rejimi davet ediyor" diye konuştu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Suriye, Afrinden, Son, Dakika!,
Yorumlar
Haber Yazılımı