Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 14:38
 
Sonunda Piramitlerin Sırrı Ortaya Çıktı
Piramitlerin sırrı sonunda çözüldü. 3 bin yıl öncesine ait olduğu öğrenilen günlük üzerinde yapılan araştırmalar sonuç verdi ve piramitlerin nasıl yapıldığı ortaya çıktı.
DÜNYA Haberi
 Sonunda Piramitlerin Sırrı Ortaya Çıktı

Binlerce yıl önce inşa edilmiş olan ve günümüze ulaşan, mimari şaheserlerin nasıl inşa edildiğini araştıran bilim adamları, Mısır’daki en büyük piramit olan Keops Piramidi’nin yapımında taşların nasıl taşındığına dair yeni bilgilere ulaşmayı başardı. Bugüne kadar bu gizemle ilgili ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek çok teori ortaya atılsa da, ‘gerçek detaylar’, piramitlerin yapımında üst düzey sorumluluk almış ‘Merer’ isimli bir Mısırlının günlüklerinde ortaya çıktı.

 

Bundan yaklaşık olarak 3 bin yıl öncesine ait olduğu belirlenen bu günlüklere göre, tam 2 buçuk tonluk dev kireçtaşı ve granit bloklar, Nil Nehri üzerinden tahta sandallarla piramidin yapıldığı bölgeye taşındı. Sandallar ip yardımı ile birbirine bağlanırken, eski Mısırlı mühendisler de geçiş için Nil kıyısında bulunan bir limandan piramidin inşa edileceği Gize’ye doğru kanal açtı.

 

Dev taşlar bu şekilde 800 km öteden su üzerinde, piramitlerin yapılacağı yerlere getirildi. Bunda binlerce işçi görev alırken, toplam 170 bin ton kaya taşınmış oldu. Arkeolog Mark Lehner, söz konusu kanalın taslağını çıkardıklarını anlattı. 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: , Sonunda, Piramitlerin, Sırrı, Ortaya, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı