Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 10:29
 
Polis Şiddetine 20 Bin TL Tazminat!
Konya’da kimlik sorduğu polislerin şiddetine maruz kalan vatandaşa manevi tazminat ödemesine hükmetti.
GÜNDEM Haberi
Polis Şiddetine 20 Bin TL Tazminat!

Konya'da kimlik sorduğu sivil giyimli polislerin şiddetine maruz kalan vatandaşın Anayasa Mahkemesi'ne taşıdığı olayda karar verildi. Mahkeme, polislerin vatandaşa 20 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

 

Konya’da kimlik kontrolü yapan polislerin şiddetine maruz kaldığını iddia eden vatandaşın davasında mahkeme, polisin muamelesinin “müdahalenin küçük düşürücü veya aşağılayıcı bir etki doğurabilmesi nedeniyle insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele kapsamında” olduğuna karar verdi.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararına göre, polis şiddetine maruz kalan Mehmet Uçar isimli vatandaşa 20 bin TL manevi tazminat ödenmesine de hükmedildi.

 

2014 Temmuz ayında, Konya’da kimlik kontrolü sırasında, sivil giyimli polislerden kimlik görmek isteyen vatandaşın maruz kaldığı muameleyi değerlendiren mahkeme, dosyayı Konya Cumhuriyet Savcılığı’na göndererek, ‘insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağı ihlali’nin tekrar ele alınmasını istedi.

 

‘İNSAN HAYSİYETİYLE BAĞDAŞMAYAN MUAMELE’

 

Mahkeme tarafından verilen kararda şöyle denildi:

 

“Başvurucunun maruz kaldığı eylem değerlendirildiğinde, müdahalenin küçük düşürücü veya aşağılayıcı bir etki doğurabilmesi nedeniyle insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele kapsamında nitelendirilmiştir.

 

Bireyin bir devlet görevlisi tarafından hukuka aykırı ve Anayasa’yı ihlal eder biçimde bir muameleye tabi tutulduğuna ilişkin savunulabilir bir iddiasının bulunması hâlinde sorumluların belirlenmesini ve gerekirse cezalandırılmasını sağlamaya elverişli etkili bir soruşturmanın yapılması gerekir.

 

Tespit edilen somut olayın meydana geliş koşulları kapsamında, kamu görevlileri tarafından gerçekleştirilen bir kuvvet kullanımı ve bunun karşısında başvurucunun yaralanması söz konusudur. Başvurucunun, yaralanmasına kendisinin sebep olmuş olabileceği ihtimaline dayanarak soruşturma makamları tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir. Yapılan inceleme, kamu görevlileri tarafından uygulanan kuvvet kullanımının koşullarının oluşup oluşmadığı, kuvvet kullanımının zorunlu olup olmadığı ve kuvvet kullanımı zorunlu ise bu zorunlu sınırın aşılıp aşılmadığı yönünde bir değerlendirme içermemektedir.

 

Bu kapsamda yürütülen soruşturmanın kötü muamele iddialarının gerektirdiği derinlikte yürütülme şartını sağlamadığı anlaşılmıştır. Başvurucuya karşı insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele oluşturan eylemlere yönelik sorumluların belirlenmesi ve gerekiyorsa cezalandırılması yönünde etkili bir ceza soruşturması yürütülmediği sonucuna ulaşılmıştır.

 

Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının ve etkili soruşturma usul boyutunun ihlal edildiğine ve başvurucuya tazminat ödenmesine karar vermiştir.”

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Polis, Şiddetine, 20, Bin, TL, Tazminat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı