Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 17:25
 
PKK/YPG Kontrolündeki Bölgeleri Onlara Bırakıyor!
Reuters'den flaş iddia. .
DÜNYA Haberi
PKK/YPG Kontrolündeki Bölgeleri Onlara Bırakıyor!

Haber Ajansı Reuters , Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberinde Esad'a bağlı rejim güçleri Halep'te PKK/YPG kontrolündeki bölgeye girdi. Elindeki bölgeleri bir bir rejime terketmeye başlayan PKK/YPG'nin Tel Rifat'ın kontrolünü de Suriye ordusuna devretmeyi kabul ettiğini iddaa etti.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi,  Esad rejimine bağlı askeri güçlerin Halep şehir merkezine yakın bir konumda olan ve terör örgütü PKK/YPG'nin kontrolünde bulunan el Halak, Bani Zaid ve Bustan al Basha bölgelerine girdiğini ileri sürdü.

 

Reuters tarafından yapılan haberinde, "Beşar Esad hükümetine bağlı güçler, terör örgütü YPG tarafından kontrol edilen ve Halep kent merkezine yakın konumdaki el Halak, Bani Zaid ve Bustan al Basha bölgelerine girdi" diye ifade edildi.

 

Terör örgütü PKK/PYD'nin sözde Halep sorumlusu Hevin Kasso konuya ilişkin konuştu.

 

 ANLAŞMA VE İTTİFAKLAR VAR

 

Hevin Kasso, "Halep'te YPG'nin yerlerini Suriye ordusuna teslim ettiği iddiaları doğru değil. Ancak bizle Suriye ordusu arasında görüşmeler, anlaşmalar ve ittifaklar var. Kontrol noktalarında Suriye ordusu ile YPG güçleri birlikte olacak. YPG'nin olduğu yerlerde Suriye ordusu, YPG ile koordineli bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Bu durum açık. Gizli birşey yok" diye konuştu.

 

Halep'in doğusunda 8 mahalle YPG'nin elinde bulunuyor. Mustambaşa, Bıhedini, Şeh Hıdır, Şeh Ferıs, Hıluk ve Heyderiye mahalleleri örgütün elinde bulunuyor.

 

PKK/YPG KONTROLÜ ESAD'E BIRAKIYOR İDDAASI

 

Rus ajansı Sputnik'e konuşan Suriye ordusundan bir kaynak, terör örgütü YPG ile Suriye ordusunun Tel Rifat'ın kontrolünün orduya devredilmesi konusunda mutabakat sağladıklarını söyledi.

 

Suriye ordusundan kaynak, ordu güçlerinin ilerleyen saatlerde kasabaya gireceğini belirtti.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: PKK/YPG, Kontrolündeki, Bölgeleri, Onlara, Bırakıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı