Haber Detayı
02 Haziran 2017 - Cuma 21:51
 
Oded Yinon Planı Nedir?
1982'de siyonist bir dergi olan 'Kıvunim' de (Yönler Dergisi) İsrail srateji uzmanı Oded Yinon'un bir makalesini yayınlandı.
DÜNYA Haberi
Oded Yinon Planı Nedir?

Oded Yinon 'çevremizdeki arap devletlerinin küçük parçalara bölerek israilin bölgesel gücünü tesis etmeliyiz' diyerek bugünkü siyonizm'in hedeflerini çizmiştir.

 

Hemen hemen her gün duyduğumuz bu kavram; Nilden Fırat'a israil devletinin Bayrağında iki mavi şerit var; birisi Nil'i, ikincisi Fırat'ı temsil eder. Siyonistler Nil ve Fırat arasındaki toprakların Yehova (Rab) tarafından kendilerine hediye edildiğini, yani vaad edilmiş topraklar olduğuna inanmaktadır.

 

Özellikle son yüzyılda hayallerini gerçekleştirme yolunda önemli adımlar attılar. 1904'te Siyonizm'in babası Thedor Herlz: 'Yahudi devleti Nil'den Fırat'a genişleyecektir. diyerek yahudilere yol haritasını göstermiştir. 1947'de Rabbi Fischman 'Vaat edilmiş topraklar Nil'den Fırat'a, Suriye ve Lübnan'ın bir kısmını içine alarak büyüyecektir' diyerek sözde vaad edilmiş toprakların nereyi kapsadığını açıkladı. 1948 yılında İsrail devleti kuruldu. İsrail'in kurulması bile siyonistleri tatmin etmedi, Nil ve Fırat' arasındaki topraklara sahip olamadıkları sürecede tatmin olmayacaklar.

 

1982'de Siyonist bir dergi olan 'Kıvunim' de (Yönler Dergisi) İsrail strateji uzmanı Oded Yinon'un bir makalesini yayınladı. Oded Yinon 'çevremizdeki arap devletlerinin küçük parçalara bölerek israil'in bölgesel gücünü tesis etmeliyiz' diyerek bugünkü Siyonizm'in hedeflerini çizmiştir.

 

Oded Yinon; Sovyetler Briliği'nin yakında dağılacağından, Müslüman Arap devletlerinde çıkarılacak kargaşalardan, Türkiye, Irak, Suriye'nin parçalanması gerektiğinden ve yeni kurulan İran İslam Cumhuriyeti ile nasıl baş edilmesi gerektiğinden bu makalesinde söz eder. Ona göre İsrail'in ayakta kalması sadece iç dinamiklerin ile değil, komşu ülkelerin durumu ile ilgilidir. Eğer komşu ülkeler birleşme yoluna giderse bu İsrail için en büyük tehdittir, yapılması gereken bu ülkelerde iç karışıklık çıkararak İsrail'in emperyal bir güç haline gelmesinin sağlanmasıdır.

 

Oded Yinon Planı üç aşamadan oluşur.

 

1. aşama; Müslüman arap ülkelerinin ve Türkiye'nin parçalanması,

2. aşama; Avrupa Birliği'nin dağılması,

3. aşama; Amerika Birleşik devletlerinin parçalanmasıyla İsrail'in egemen güç haline gelmesi. Bu stratejiye göre, Yahudilerin mutluluğu için dünyada İsrail'den daha büyük bir gücün olmaması gerekir.

 

Oded Yinon bu maddeleri tek tek açıklamış, ilk olarak Müslüman Arap ülkeleri parçalamalıdır. Parçalamaya Lübnan'dan başlanmalı ve Lübnan 5 parçaya bölünmelidir.

 

Lübnan'dan sonra Irak, Sünni,Şii ve Kürt bölgesi olarak üç parçaya ayrılmalı. 'Bizim için ırak'ın devre dışı kalması, Suriye'nin devre dışı kalmasından daha önemlidir. Irak, Suriye'den daha güçlüdür, fakat parçalanması daha kolaydır. Merkezi Bağdat, Basra ve Musul olmak üzere en az 3 eyalet kurulmalıdır.

 

Ürdün, Filistin'lilerin eline geçmediği sürece sorun oluşmayacaktır, zaten ürdün diye bir kavim yoktur. Ürdün için beklemekte olan fayda vardır. Zaten uzun süre ayakta kalması mümkün görünmemektedir. Mısır efsanesi 1656 yılında yıkılmıştır. Mısır artık islam dünyasında önde bir politik güç değildir ve Mısır birçok otorite merkezine bölünmüş ve parçalanmıştır. Eğer Mısır parçalanırsa, Libya, Sudan ve hatta daha uzaktaki devletler mevcut şekilleri ile birlikte onlarda çöküşe katılır. 

 

Bütün bu ülkelerin göreceli olarak güçlü orduları vardır. Fakat bu durum bir problem yaratmamaktadır. Suriye ordusu büyük çoğunlukla Sünni'dir. ancak subaylar Alevi'dirIrak ordusu Sünni kumandanlara sahip  Şii bir ordudur. Bu uzun vadede çok önemlidir ve bu sebeple uzun ordunun sadakatini korunmak mümkün olmayacaktır. Arap devleti, sadece tek ortak payda olan İsrail'e olan düşmanlıkları konusunda anlaşılabilir ama bu günlerde bile bu mümkün değildir. Sünni Pakistan'da on beş milyon Şii, devletin varlığı tehdit etmektedir. Fas'tan Hindistan' a ve Somili'den Türkiye'ye  uzanan ulusal etnik azınlık resmi istikrarın yokluğuna ve tüm bölgenin hızlı bir şekilde dejenere olmasına işaret eder. 'Türkiye ve İran'ın parçalanması sonraya bırakımalıdır. İran nüfusunun yüzde 50'si Farslardan oluşur. Diğer etnik gruplar büyük çoğunluğu türklerden ve az sayıda Kürtlerden oluşur. Türk Nüfus Şii olduğundan iç karışıklık çıkarmak zordur. Dolayısıyla ilk parçalanacak ülke Türkiye olmalıdır. Türkiye'nin nüfusu Türk Sünni Müslüman bir çoğunluk (50 civarı) ve azınlık Kürtlerden oluşur. 6 milyon Alevi Kürt ve 6 milyon Sünni Kürt'tür. Sünni Kürtler Türk Devleti bağlıdır ve bu durum gelecekteki planlarımız için iyi değildir. Milliyetçilik akımlarına destek vererek Sünni Kürtlerin devletten uzaklaştırılması katkı sağlanmalıyız.'  

 

Özetle; Ortadoğu ve İslam coğrafyasının bugün içinde bulunduğu paramparça vaziyetin ipuçları 1982'de hazırlanmış bir raporda tüm unsurlarıyla yer aldı. Oded Yinon'un hazırladığı raporda, İsrail'in varlığının islam ülkelerinin parçalanarak küçük yapay devletlere bölünmesine bağlı olduğu vurgulanıyor. Raporu hazırlayan Oded Yinon ismi 1996'da Neocon'ların Netenyahu'ya sundukları bir raporda da yer aldı.

 

Raporda, İsrail'in stratejik yapılanmasının ancak Türkiye ve Ürdün'ün yardımlarıyla gerçekleşebileceği, bunun ön koşulunun da Refahyol hükümetinin bir an önce görevden uzaklaştırılması olduğu belirtiliyordu.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Oded, Yinon, Planı, Nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı