Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 14:20
 
ODA TV’nin Anadolu Ajansı Yalanı!
ODATV, TVNET'de dün gece yayınlanan bir programda demo olarak seçim sonuçlarının ekrana gelmesini, Anadolu Ajansı seçimi günler öncesinde yayınladı algısı ile gündeme getirmeye çalıştı.
GÜNDEM Haberi
ODA TV’nin Anadolu Ajansı Yalanı!

TVNET’de dün gece 02.00 sıralarında yayınlanan seçim sonuçları aslında kanalların ve haber ajanslarının her seçim öncesi yaptığı klasik test yayınlarını içermektedir.

Hazırlanan seçim sonuç tablosunun ekranda izleyicilere nasıl göründüğünü test etmek için bir süreliğine kanalın ekranına yansımasının nedeni ise çalışanların yedek ekran yerine ana ekranı kullanmasından kaynaklanmaktadır.

 

Anadolu Ajansı’nın abonelerine seçimden bir hafta önce demo ekranı gönderip denemeler yaptığı da bilinmektedir. Devletin ajansı olarak bu ekranlarda oran belirlemek ise tamamen AA’nın iktidar yanlısı tutumundan kaynaklanmaktadır.

 

İNFİAL UYANDIRMA ÇABASI

 

Türkiye gündemine dair yaptığı kaliteli haberler ile tanınan ODA TV bugün yayınladığı yalan haberle toplumda infal uyandırma çabasına girdi. ODA TV'nin AA’nın seçim öncesi abonelerine gönderdiği deneme ekranını gerçek seçim sonuçları gibi yorumlayıp haber yapmasının sebebi ise merak konusu oldu.

 

Okuyucuların yapılan haberin hatalı olduğunu bildirmesine rağman haberi düzenlemek yerine sosyal medya hesaplarından tekrar tekrar paylaşması haberin kasıtlı olarak yapıldığının açık göstergesidir.

 

Seçime günler kala medyanın seçim güvenirliğine gölge düşürecek bu tarz yalan haberlerine toplum olarak temkinli yaklaşmakta fayda vardır.

 

 

ANADOLU AJANS'TAN AÇIKLAMA

 

Anadolu Ajansı ODATV'nin yalan haberinin sosyal medya da yayılması üzerine bir açıklama yaptı. AA yaptığı açıklama ile 5n1ktv'nin haberini doğrulamış oldu.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ODA, TV’nin, Anadolu, Ajansı, Yalanı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı