Haber Detayı
08 Haziran 2017 - Perşembe 06:01
 
Memur-Sen Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı!
Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırması açıklandı.
EKONOMİ Haberi
Memur-Sen Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı!

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre, mayıs ayında Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 696,35 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 721,80 TL olarak tespit edildi.

 

Yapılan araştırmaya göre, mayıs ayında nisan ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,67'lik düşüş yaşandı.

 

Mayıs ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 16,28 artışla kuru soğan, yüzde 14,98 artışla limon, yüzde 12,86 artışla havuç, yüzde 12,66 artışla kivi; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 59,79 azalışla sivri biber, yüzde 40,04 azalışla taze fasulye, yüzde 33,67 azalışla salatalık, yüzde 30,41 azalışla sarımsak fiyatlarında yaşandı. Aydınlanma maddeleri fiyatında ise mayıs ayında nisan ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.

 

Mayıs ayında nisan ayına göre kıyafet fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,48'lik bir artış gözlendi. Kıyafet fiyatlarında nisan ayına göre en göze çarpan değişimler yüzde 10,02 artışla erkek gömleğinde, yüzde 9,84 artışla kadın ceketinde, yüzde 9,56 artışla kadın tişörtünde oldu. Bununla birlikte kıyafet fiyatlarında nisan ayına göre yüzde 0,84 azalışla kadın eşofmanında, yüzde 0,07 azalışla bebek iç çamaşırında düşüş gözlemlendi.

 

Eğitim-kültür maddeleri fiyatlarında yüzde 2,62'lik bir artış oldu. Nisan ayına göre değişimin yüzde 30,18 artışla umreye gidiş ücreti, yüzde 19,64 artışla Türkiye dışı bir hafta ve daha fazla süreli turlar ve yüzde 9,86 artışla fotoğraf makinesi fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte eğitim-kültür maddeleri fiyatlarında yüzde 3,06 azalışla tiyatro, yüzde 2,34 azalışla bilgisayar madde fiyatlarında düşüş olduğu tespit edildi.

 

Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,36'lık bir artış olduğu belirlendi.  Nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 3,37 artışla motor yağları, yüzde 3,18 artışla bisiklet fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 3,52 azalışla LPG dolum ücreti, yüzde 3,05 azalışla benzin madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

 

Mayıs ayında nisan ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,38'lik bir düşüş gözlenirken, mayıs ayında nisan ayına göre barınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,74'lük bir artış oldu.

 

Mayıs ayında nisan ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,68'lik bir artış olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 7,67 artışla telefon görüşme ücreti madde fiyatında olduğu gözlendi. Bununla birlikte haberleşme madde fiyatlarında nisan ayına göre yüzde 4,02 azalışla telefon yedek parçaları madde fiyatında düşüş gözlemlendi.

 

Mayıs ayında nisan ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,53'lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 2,72 artışla tansiyon aleti, yüzde 2,35 artışla kontakt lens madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında nisan ayına göre yüzde 0,3 azalışla doğum ücreti (sezaryen) fiyatında düşüş gözlemlendi.

 

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,86'lık bir artış gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında nisan ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,6 artışla sabun, yüzde 3,91 artışla tuvalet ve güzellik sabunu madde fiyatlarında olduğu tespit edildi. Bununla birlikte kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında nisan ayına göre yüzde 1,82 azalışla deodorant, yüzde 1,22 azalışla parfümler madde fiyatlarında düşüş gözlemlendi.

 

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,78'lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında nisan ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,32 artışla sıhhi teçhizat malzemeleri (musluk), yüzde 0,14 azalışla yer ve duvar döşemeleri (fayans) madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Memur-Sen, Açlık, ve, Yoksulluk, Sınırını, Açıkladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı