Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 00:21
 
Mehmet Şimsek Açıkladı Nüfusun Yarıya Yakını Bankalara Borçlu!
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yazısıyla yanıt verdi.
EKONOMİ Haberi
Mehmet Şimsek Açıkladı Nüfusun Yarıya Yakını Bankalara Borçlu!

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bankalara kredi borcu olan gerçek kişi sayısının 30.9 milyon olduğunu söyledi.

 

Mehmet Şimşek, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun yazısıyla yanıt verdi.

 

Bankalarca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) yapılan raporlamalardan elde edilen verilere göre, 2017 yılı Eylül ayı itibariyle, takip hesaplarına intikal etmiş kredi tutarının 23.3 milyar TL olduğunu açıklayan Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Bankalar tarafından takip hesaplarında izlenmekte olan Kredi Garanti Fonu teminatlı kredi tutarı 514 milyon TL'dir. Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerde Hazine'nin ödeme yükümlülüğü, banka bazında bu kredi havuzunun takibe intikal eden kredi tutarının yüzde 7'si ile sınırlıdır. Bankalara kredi borcu olan gerçek kişi sayısı 30.9 milyondur” diye konuştu.

 

Mevcut olan kredilerden vadesi 2018 yılı olan gerçek kişi müşteri sayısının 1.4 milyon olduğunu ifade eden Şimşek, takip hesaplarında izlenmekte olan bireysel kredi müşteri sayısının ise 2.8 milyon olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mehmet, Şimsek, Açıkladı, Nüfusun, Yarıya, Yakını, Bankalara, Borçlu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı