Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 15:25
 
Lübnan Medyasından Çok Tehlikeli Suriye İddaası!
Öncü birlikler Suriye'de Afrin'e girdi.
DÜNYA Haberi
Lübnan Medyasından Çok Tehlikeli Suriye İddaası!

Lübnan'da Al Mayadeen televizyonu Esed güçlerinin terör örgütü PKK/YPG'nin kontrolündeki Suriye Afrin'e öncü birlik gönderdiğini iddia etti. Geçtiğimiz günlerde Esed ve PKK/YPG arasında Suriye Afrin için işbirliği yapacaklarına ilişkin iddialar ortaya atılmıştı.

 

Lübnan'da bulunan Al Mayadeen televizyonunda yer alan iddiaya göre ise Esed güçleri gözlemde bulunmak için terör örgütü PKK/YPG/PYD kontrolündeki Suiye  Afrin'e girdi. Kanalın bölge muhabirlerine dayandırılan haberde Suriye ordusu Afrin'e terör örgütü PKK/YPG'ye destek üzere  asker konuşlandıracağı öne sürüldü.

 

Rusya’nın resmi  ajansı RİA, Esed ile terör örgütü PKK/PYD arasında varılan anlaşma sonucunda, Suriye ordusunun önümüzdeki günlerde Afrin’e gireceklerini duyurmuştu. Daha sonra da anlaşmaya varılamadığı iddiaları basında yer almıştı.

 

Yapılan haberde, "Afrin bölgesinin Türkiye sınırına kadar olan toprakları Şam kuvvetleri denetimine teslim edilecek. Suriye ordu birliklerinin Afrin bölgesi denetimini teslim alma süreci önümüzdeki günlerde başlayacak” denilmişti.

 

ABD yönetimi konuya ilişkin yorum yapmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Rex Tillerson Suriye masası, Afrin bölgesindeki PKK/PYD ile Şam rejimi arasında anlaşmaya varıldığına dair ellerinde hiçbir bilgi bulunmadığını söylemekle yetindi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Lübnan, Medyasından, Çok, Tehlikeli, Suriye, İddaası!,
Yorumlar
Haber Yazılımı