Haber Detayı
23 Eylül 2017 - Cumartesi 15:01
 
Kuzey Kore'ye ağır darbe!
Çin'den Kuzey Kore'ye ağır darbe. . .
DÜNYA Haberi
Kuzey Kore'ye ağır darbe!

Çin bankalarının Kuzey Kore ile ticareti durdurduğu bildirildi. 


Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye yaptırımlarının sonucu olarak Çin merkezli bankalar Kuzey Koreli müşteriyle var olan ve ileride yapılacak tüm yatırımlar da dahil olmak üzere finanslar işlemlerini durdurdu.


Geçen Pazartesi günü Çin Merkez Bankası’ndan ülkedeki diğer banklara gönderilen belgede şu ifadelere yer verildi:


“Bankamız Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye karşı yaptırım uygulamasına yönelik yükümlülüğünün yerine getirmektedir. Bu nedenle Kuzey Kore ile ilişkili herhangi bir bireysel kredi işlemi yapmayacaktır.“


TRUMP'IN BASKISI ETKİLİ OLDU


Çin’in Kuzey Kore’ye olan finansal yaptırımı ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i Kim Jong Un’un rejimine para akışı sağlamakla suçlaması üzerine geldi. Bununla birlikte Çin ve Rusya, konuyla ilgili yapılan BM toplantısında Kuzey Kore’ye ortak yaptırım kararı almış, ülkeye verilen doğalgazı kısıtlamıştı. Fakat Trump, Twitter hesabından Çin’i Kuzey Kore konusunda hiçbir şey yapmamakla suçlamış ve hayal kırıklığına uğradığını belirtmişti.


ÇİN'DEN KUZEY KORE'YE NÜKLEER PROGRAM UYARISI


Çin, Kuzey Kore'ye nükleer silah geliştirme konusunda "tehlikeli yönde daha fazla ilerlememe" çağrısı yaptı ve bu konudaki müzakerelerin "tek çıkış yolu" olduğunu bildirdi. Çin Dışişleri Bakanı Bakanı Wang Yi, ülkesini temsilen Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurul yıllık çalışmaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin nükleer programına da değindi. Müzakerelerin Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili soruna "tek çıkış yolu" imkanı sağladığını belirten Wang, bölünmüş Kore yarımadasının her iki tarafında ve Kuzeydoğu Asya'nın herhangi bir yerinde yeni nükleer silahların olmaması gerektiğini ifade etti. Bakan Wang, Kuzey Kore'ye "tehlikeli yönde daha fazla ilerlememe" uyarısında bulunurken, ABD'nin taahhütlerini yerine getirmesini istedi ve tüm tarafları gerginliği düşürmeye çağırdı.Wang, "Tüm tarafları gerginliği gidermek için yapıcı bir rol oynamaya çağırıyoruz. Barış için hala umut var ve vazgeçmemeliyiz. Müzakere, her çabayı hak eden tek yoldur." ifadelerini kullandı ABD Başkanı Donald Trump salı günü gerçekleştirdiği ilk BM hitabında ABD veya müttefiklerine saldırması durumunda Kuzey Kore'nin tümüyle tahrip edileceği uyarısında bulunmuştu.


"KARŞILIĞINI HAREKETE GEÇEREK VERECEĞİZ"


Finansal yaptırım ardından Kuzey Kore ise, “Onlar (Çin) gerçekten askeri bir eylem gerçekleştirebileceğimizi düşünmüyorlar. Fakat bunun karşılığını sözcüklerle değil, harekete geçerek vereceğiz” yanıtını verdi.


GÜNEY KORE'DEN KUZEY KORE'YE 8 MİLYON DOLARLIK YARDIM


Diğer taraftan Güney Koreli yetkililer geçen hafta Kuzey Kore’ye 8 milyon dolarlık insani yardım fonunu onaylamıştı. Bazı Güney Koreli siyasetçiler bu durumun uluslararası liderlere kötü bir mesaj vermesinden endişelendiklerini açıkladı. Ülkenin muhalefet partisi sözcüsü Son Kim-Ju AP’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:


"Uluslararası toplum, Kuzey Kore sorununa karşı Kuzey Kore'ye karşı yaptırımlarını artırıyor ve baskıyı güçlendiriyor ve bu yüzden Başkan Moon Jae-in ABD’de bulunuyor. Hükümetimiz kendi sorunlarımızla çelişirse ve farklı bir vuruşla atış yaparsa, kendi halkımızın değil, diğer ülkelerin de onayını alamayacağız" dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kuzey, Kore'ye, ağır, darbe!,
Yorumlar
Haber Yazılımı