Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 13:17
 
Korkutan Uyarı!
6 Türkiye büyüklüğünde. .
DÜNYA Haberi
Korkutan Uyarı!

Rusya Sibirya bölgesinde oluşan 6 Türkiye büyüklüğündeki yüksek basınç merkezi önümüzdeki günlerde tüm Avrupa’nın buz kesmesine sebep olacak. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde -15 derecelere ulaşan soğuklarla kendini gösterecek Sibirya soğukları, Türkiye’yi 27 Şubatta etkisi altına almaya başlayacak ve yoğun yağış şeklinde kendini gösterecek.

 

Bu senel kışın neredeyse bir ay gecikmeli geldiğine söyleyeyen Rusya meteoroloji uzmanları, “Kış geç geldi, ancak hakkını almadan gitmez. Sibirya üzerinde oluşan yüksek basınç kitlesi ilerki günlerde batıya kayarak ilk başta Moskova, ardından Belarus cumhuriyeti ve daha sonra Polonya ile Almanya’ya ulaşacak. Bu bölgelerde ısı mevsim normallerinin 12-15 derece altına düşecek. Almanya’nın tamamında hafta sonuna doğru eski 12 derecelik soğuklar gözlenebilir” tespitleri kaydedildi.

 

Sibirya kökenli soğuk hava akımının Balkanlar üzerinden Akdeniz’e ineceği de bildiren uzun vadeli hava raporu “Soğuk hava Balkan ülkelerinin bir kısmını da etkisi altına aldıktan sonra Akdeniz üzerinde alçak basınç kitlesiyle buluşacak. Bunun sonucunda 26 Şubat günü İtalya’nın doğusuyla Yunanistan üzerinde şiddetli rüzgarlarla birlikte bu defa alçak basınç merkezi oluşacak. Tüm bu bölgenin bir aylık yağış normlarını alması bekleniyor” diye ifade edildi.

 

Türkiye’de Ege ve Batı Trakya’dan başlamak  üzere etkisi altına alacak soğuk ve yağışlı havanın 28 Şubat günü İstanbul’a ulaşacağı da tahmin edilmekte. İstanbul’un Şubatın son günüyle 1 Martta aşarı yağış alacağı söyleniyor. Gündüzleri 5-7 derecelere düşecek hava sıcaklığı geceleri 2-3 derece seviyelerinde kalacağı için yağışların genelde yağmur şeklinde olacağı da tahmin edilmekte.

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Korkutan, Uyarı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı