Haber Detayı
10 Ekim 2017 - Salı 22:33
 
Katalan Lider Kararı Açıkladı!
İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont açıklama yaptı.
DÜNYA Haberi
Katalan Lider Kararı Açıkladı!

Katalonya, İspanya ile müzakerelere devam etmek kararı aldı.

 

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, '1 Ekim'deki referandum sonucuna göre Katalonya bağımsızlığa hak kazandı' dese de bağımsızlık ilan etmedi.

 

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık ilanını askıya aldıklarını açıkladı. 

 

Katalonya yerel parlamentosu, Anayasa Mahkemesi tarafından yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu sonrası ilk kez toplandı. 

 

Puigdemont'un konuşmasından satır başları;

 

Hepimiz aynı topluluğun bir parçasıyız ve ilerlememiz gerekiyor. İleriye doğru ilerlemenin tek yolu demokrasi ve barış olduğunu defalarca kanıtladık. Bugün burada söylediğim şey kişisel bir karar değil, 1 Ekim referandumunun sonucudur. Buraya geldik, çünkü kendi kaderini tayin hakkına için 1 Ekim pazar günü bir Katalan referandumu yapıldı. 2 milyon Katalan sandık başına gitti. Her şeye rağmen referandumu engelleyemediler. Şimdi neden burada olduğumuzu açıklamak istiyorum.

 

 

Diktatör Franco'nun ölümünden bu yana, Katalonya İspanyol demokrasisine büyük katkıda bulundu.

 

 

Biz suçlular değiliz, deli değiliz. Biz normal insanlarız ve sadece oy kullanmak istiyoruz. Konuşmaya ve diyaloğa hazırız. İspanya'ya karşı hiçbir kötü tavrımız yok.

 

 

Referandum sonrasında Katalonya bağımsız olma hakkına sahip oldu. Bu istiyoruz demektir. Seçim sandıklarından bağımsızlık için "evet" çıktı ve bu bizim üstlenmeyi istediğimiz bir yoldur.

 

 

Bağımsızlık kazandık, İspanya'ya diyalog teklif ediyoruz. Bağımsızlık için halkın iradesi takip edilecek. İspanya ile müzakere için zaman gerekli.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Katalan, Lider, Kararı, Açıkladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı