Haber Detayı
01 Haziran 2017 - Perşembe 23:46
 
KARMA SAVAŞ (HİBRİT SAVAŞ) NEDİR?
Hibrit savaşın açık veya gizli uygulama vasıtaları çok çeşitlidir. Bir ülkenin kara, hava ve deniz sahalarında icra edilebilir. Modern siber savaş yöntemlerinin kara-deniz-hava gibi ülke sınırlaması yoktur. Asimetriktir. Her türlü savaş taktik ve tekniğinin uygulanacağı ‘hibrit savaş harp alanı’nın boyutları sınırlanamaz.
SİYASET Haberi
KARMA SAVAŞ (HİBRİT SAVAŞ) NEDİR?

Renkli devrim ve örtülü operasyon ayaklarından oluşan “Karma/hibrit” savaş modeli iki stratejiyle öne çıkar. 1. “Müttefik Kullanma”: “Müttefiklerini kullanarak” savaşma yöntemi. Teorisyenler buna “arka plandan yönetme / müttefik kullanma” (Lead from Behind) diyor. 


Obama’nın 2014’te West Point’te (ABD Kara Harp Okulu) yaptığı konuşmada bunun ipuçları vardır: 
“Amerika dünya sahnesinde liderdir. Ama Amerikan Silahlı Kuvvetleri, önderliğimizin tek bileşeni olamaz. En iyi çekiç bizde diye her sorunu çivi olarak göremeyiz.” 


George Bush’un Savunma Bakanı Robert Gates de, 2011’de ABD’nin kendini öne atmayıp, artık “müttefikleri kullanacağı”nı açıkça ifade etmişti: 
“Nato üyeleri küresel arenada Amerika’ya daha çok yardım etmeli. Amerika artık tek başına yol almak istemiyor... Ya bizlesiniz ya da karşı tarafta!” 

 

Hillary Clinton’un da benzer sözleri vardı: “Artık Türkiye elini taşın altına sokmalı!” Yeni savaş teorisi üzerine çalışan Andrew Korybko, yeni savaşın temel stratejisi “müttefik kullanma”ya iki ülkeyi örnek veriyor: Türkiye ve Polonya. 
“Suriye’deki asimetrik savaşta, ABD’nin öncülü Türkiye’dir. Ayaklanmacıları eğitmek, donatmak, lojistik sağlamak bu ülkeler üzerinden yapılmıştır. Ukrayna’daki örtülü operasyonlara da Polonya destek sağlamış, arkadaki gücün öncülü olmuştur. Bunlar ABD’nin ‘müttefik kullanma’ stratejisine tipik örneklerdir.”
2. “Devamlı Kaos”: Karma savaşın ikinci stratejisi “devamlı kaos” ya da “sürdürülen kaos”tur. Hedef ülke veya ülkelere kaos, 
renkli devrimler ve örtülü operasyonlarla yayılır. Kaos, bilgisayardaki virüs gibi “düşman” sistemde bulaşıcı rol oynar ve rejim değiştirilerek virüs yok edilir.


1992’de Steven Mann tarafından geliştirilen bu teoriye göre, bir hacker’ın bilgisayara virüs atması gibi kitlelerin enerjisi yön- lendirilebilir. Toplumun bilinci (software) değiştirilmiş olur. Bir milletin kültürel kodlarıyla oynanır, tümü küresel şirketlere bağlı ana akım medya ve sosyal medyayla topluma virüs atılır. Melez/ hibrit bir kitle anlayışı yaratılır. Bireyler atılan virüsle farklı politik bakışları sahiplenir ve diğerlerine, sosyal medya aracılığıyla bulaştırır. 
Bireyler arası bulaşıcı hastalık ülkeler arasında da öngörülmüştür. “Karma savaş” da bulaşarak yayılır. Virüslü ülke diğerlerine virüs yollayacaktır. Bu virüs sadece fikirler değil, terör man- gaları, istihbarat ajanları, etki ajanları olacaktır. “Mülteciler” bu iş için ideal zemin yaratır. Sivil orduların liderleri Washington’un, Londra’nın hizmetindedir. Tabandaki askerlerin çoğu kiralıktır. 


Sonuç olarak yeni savaşlarda, düzenli ordular değil, dijital ya da silahlı “sivil savaşçılar” kullanılır. Karma savaşın askerleri çok genel bir düzleme yayılmıştır. Karma savaş askeri olduğunu bil- meden “amaca” hizmet eden büyük kitleler de vardır. 


İstatistiklere göre, son yıllarda dünyada yer alan savaşların sadece yüzde 10’u devlete bağlı düzenli ordular arasında gerçekleşmiştir. Geri kalanı terör orduları, ne idüğü belirsiz devamlı ad değiştiren silahlı gruplar ve dijital askerlerin işleridir. Bunu Arap Baharı’nda da, diğer örtülü operasyonların yaşandığı Libya, Suriye, Yemen, Ukrayna’da da gördük, görüyoruz. 


Bu savaşlarda Pentagon ve CIA’ye bağlı olan paralı askerler ve Blackwater/Academi gibi paravan “güvenlik” ya da terör şirketleri son derece önemlidir. 
Suriye’de hükümetin ordusuyla teröristler savaşmaktadır. Suriye aynı zamanda, İran ile Suudi Arabistan ve Amerika ile 
Rusya arasındaki savaş meydanıdır. IŞİD ve diğer kiralık orduların hedefi sadece Suriye değil, aynı zamanda İran ve Türkiye’dir! 


Ve ortada düzenli bir ordu yerine ne idüğü belirsiz birtakım terör orduları vardır. Böylece hedef ülkeler için örtülü operasyonu CIA veya Pentagon koridorlarında planlayanlar, taşeron terör şirketlerine işi tevdi edip, katliamların sorumluluğundan da kurtulmaktadır. Bu savaşlarda, Blackwater gibi işledikleri suçlardan dolayı defalarca isim değiştiren terör şirketleri merkezdedir. 


Banu AVAR


ZEMBEREK sayfa 67

Kaynak: Editör: Cengizhan KARA
Etiketler: KARMA, SAVAŞ, (HİBRİT, SAVAŞ), NEDİR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı