Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 11:43
 
İsrail ile Türkiye Arasındaki Siyasi Krizler Ticareti Etkiliyor mu?
Son yıllarda Türkiye’nin en çok sorun yaşadığı ülkelerden biri ise hiç şühpesiz İsrail devleti.
DÜNYA Haberi
İsrail ile Türkiye Arasındaki  Siyasi Krizler Ticareti Etkiliyor mu?

ABD'nin İslam Dünyası'nı ve Uluslararası Hukuk normlarını karşısına alarak İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ardından yarattığı tansiyonun İslam Dünyası'nda ve özellikle Türkiye'de nasıl karşlık bulacağı merak konusuydu. 

 

ABD'nin İsrail Elçiliğini Filistin'in Başkenti olan Kudüs'e taşıması kararının ardından bölgede yaşanan olaylar ve Terör devleti olan İsrail'in Filistin halkına gösterdiği acımasız tutum Türkiye'den çok sert şekilde kınandı. Karşılıklı olarak alınan diplomatik kararların iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri nasıl etkileyeceği ise toplumda en çok merak edinilen konulardan biri olmuştu.

 

Ancak, İsrail ile olan ticari ilişkilerimizin geçmişine bakıldığında, 2002-2017 yılı arası toplam ticaret hacimi 2,5 kat arttı. İhracatta 3 kat artış gözlenirken, ithalatta ise 1,8 kat artış yaşandığı gözlemleniyor.

 

2010 yılında yaşanan Mavi Marmara krizininde Türkiye-İsrail arasındaki ticari ilişkilere büyük ölçüde olumsuz bir etkisinin olmadığını açıkça görülebilir. 2011 yılında hem ihracat hem de ithalatta gerçekleşen artış sebebiyle bunu söylemek mümkün. Fakat 2012 yılına gelindiğinde Türkiye-İsrail arasında ihracat ve ithalat seviyelerinin düşüş yaşadığı da gözleniyor.

 

ABD’nin büyükelçiliğin taşınması kararını 2017 sonlarında aldığı hesaba katılarak, 2018 yılı ilk 3 aylık verileri bir önceki yılın verileriyle karşılaştırıldığındaysa, ihracatta 0,3 kat, ithalatta 0,1 kat, toplam ticaret hacminde ise 0,2 katlık bir artış gerçekleştiği gözlenebiliyor. Henüz iki ülkeden de resmi bir yaptırım kararı gelmemesi, artışın yerini azalışa bırakıp bırakmayacağı konusunda kesin bir görüşe varılmasını engellese de, İsrail ile Türkiye arasında gerçekleşen siyasal krizlerin ekonomik ilişkilere büyük etkileri olmadığı sonucu geçmişteki krizlerden çıkarılabiliyor.

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İsrail, ile, Türkiye, Arasındaki, , Siyasi, Krizler, Ticareti, Etkiliyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı