Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 19:50
 
İlk Türk Kadın Yönetmenimiz, Cahide Sonku
Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni asıl adı Cahide Serap.
SANAT Haberi
İlk Türk Kadın Yönetmenimiz, Cahide Sonku

İstanbul Şehir tiyatrolarının en gözde oyuncusu. İlk kadın yıldız! Daha 16 yaşında yıldızlaşmaya başlayan bir hayat. Darülbedayi’ye (İstanbul Şehir Tiyatrosu) girmiş ve  tiyatroya halk evlerinde başlamıştır.

 

Yeteneği, güzelliği ve zekasıyla herkesi kendisine hayran başarmış. usta oyunculuğuyla zaman içinde yükselmiştir. Muhsin Ertuğrul döneminin en gözde isimlerinden biri olmuştur. Tiyatroyla başladığı sanat  serüvenine 1933’ te ‘’Söz Bir Allah Bir’’ filmiyle sinemayla devam etmiştir.

 

YÜKSELİŞİ

 

1934 yılında çevrilen ‘Bataklı Damın Kızı’ Aysel’deki eşsiz oyunculuğu ile yıldızı parlayan ve  ilerleyen yıllar içinde ölümsüzleşen adını verdiği Sonku Film şirketini kurdu. Akasya Palas, Şehvet Kurbanı, Yayla Kartalı, Senede Bir Gün, Fedakar Ana, Vatan ve Namık Kemal isimli filmlere yönetmenlik yaptı.

 

DÖNÜM NOKTASI

 

1954 yılında  ‘’Beklenen Şarkı’’ filmiyle Zeki Müren’in keşfetti. Filmin hasılat rekorları kırmasıyla ününe ün katan Cahide Sonku Zeki Müren’in keşfedilmesine olanak sağlayan ve ‘’sanat güneşi’’nin doğuşuna bizzat tanıklık etmiştir. Bu film hem yükselişin hem de bitişin başlangıcı olmuştur. Filmin çekiminden kısa bir zaman sonra çıkan yangında Cahide Sonku tüm servetini kaybetti. 

 

AYAĞA KALKMA ÇABALARI

 

1962- 63  yılında Cahit Irgat’la Cahitler Topluluğu adında bir topluluk kurdu. Yeniden tiyatroya döndü. Ancak  bu son çırpınışlarıda fayda vermedi. Çalışma düzenini aksatması yüzünden şehir tiyatrosundan ayrıldı.
Cahide Sonku’ya 1979 yılında Yazarlar Derneği Hizmet Ödülü verildi.

 

YALNIZ BİR ÖLÜM

 

1981’de olağanüstü şöhret, kötü geçen 2 evlilik, göremediği kızı ile gitgide kendisine daha da ağır gelen hayata Beyoğlu’nun arka sokaklarından birindegözlerini yumdu.

 

HABERİN VİDEOSUNU AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ. .

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İlk, Türk, Kadın, Yönetmenimiz,, Cahide, Sonku,
Haber Videosu