Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 17:06
 
HDP’den Meclis’e “Soykırım” Teklifi!
HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, açıklamada bulundu.
SİYASET Haberi
HDP’den Meclis’e “Soykırım” Teklifi!

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, Ezidilerin “73. Ferman” olarak adlandırdığı, 3 Ağustos 2014 tarihli IŞİD terörüne ilişkin açıklamada bulundu.

 

HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, Ezidilerin “73. Ferman” olarak adlandırdığı, 3 Ağustos 2014 tarihli IŞİD terörüne ilişkin açıklamada bulundu.

 

HDP’li vekillerin açıklamasında “Soykırımı sonucu Türkiye’ye gelen Êzidîlerin sorunlarının tespit edilmesi, kimlik ve inançlarının korunması amacıyla, 29 Temmuz 2016 tarihinde TBMM’nin ilk Êzidî milletvekilleri olarak, Meclis araştırması açılması için önerge sunmuştuk” hatırlatması yer aldı. Açıklamada süreç şöyle anlatıldı:

 

“Söz konusu önerge, Şengal-Êzidî soykırımının ikinci yıl dönümünde HDP Grup önerisi olarak TBMM Genel Kuruluna indirilmiş, önerge üzerine başta bizler olmak üzere tüm siyasi parti gruplarından milletvekilleri görüş bildirmiş ve önerge Genel Kurulun oylamasına sunulmuştu.

 

Ancak aynı önerge, 14 ay sonra (17 Ekim 2017’de), tarafsızlığını yitirmiş Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından, önergede geçen ‘asimilasyon’ ve ‘zulüm’ ifadeleri gerekçe gösterilerek iade edilmiştir. Önerge üzerine Genel Kurulda konuşulduktan sonra önergenin iade edilmesi, hem Meclis İçtüzüğüne hem de teamüllere aykırıdır.”

 

“MECLİS’İN BİRAN ÖNCE HAREKETE GEÇMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

 

HDP’li vekillerin yazılı açıklamasında Melis’e şu çağrı yapıldı:

 

“Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) gibi uluslararası kurumlar ile çok sayıda devletin ‘soykırım’ olarak kabul ettiği Êzidî katliamı, Türkiye tarafından resmi olarak tanınmış değildir. Soykırım sonrası Türkiye’ye gelen Êzidîler hâlâ herhangi bir statüye sahip olmadıkları gibi, kaldıkları AFAD Midyat kampı ziyarete tamamen kapatıldığından, yaşam koşulları kamuoyundan gizlenmektedir.

 

Tüm dünyanın Êzidîlere uygulanan 73. Fermanı, ‘soykırım’ olarak kabul ettiği ve Şengal işgalinin bir kez daha gündemde olduğu bu süreçte, ‘asimilasyon’ ve ‘zulüm’ ifadeleri gerekçe gösterilerek önergemizin 14 ay sonra iade edilmesi tesadüf değildir. Bu uygulama, AKP’nin Êzidîlere yönelik sistematikleşmiş inkâr politikasının açık örneğidir. Söz konusu politika, IŞİD üyelerinin Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmasının önünü açacak olan AKPM kararına, AKP üyesinin çekimser kalmasıyla da kendini ifşa etmiştir.

 

Bizler Êzidîlerin TBMM’deki temsilcileri olarak Meclis Başkanın bu tutumunu kabul etmiyoruz! Êzidîlerin maruz kaldığı sorunların biran önce çözüme kavuşmasının ilk adımı olarak, Şengal-Êzidî soykırımının resmi olarak kabul edilmesi için, Meclis’in biran önce harekete geçmesini talep ediyoruz.”

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: HDP’den, Meclis’e, “Soykırım”, Teklifi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı