Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 17:42
 
HDP, 23 Haziran İçin Kimi Destekleyeceğini Açıkladı!
Halkların Demokratik Partisi, 23 Haziran için kararını verdi!
SİYASET Haberi
HDP, 23 Haziran İçin Kimi Destekleyeceğini Açıkladı!

HDP, ‘İstanbul İttifakı’ söylemi ile 23 Haziran'da Ekrem İmamoğlu'na oy isteyecek.

 

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyük Şehir Belediyesi seçimlerini yenileme kararının ardından partilerde 23 Haziran seçimi çin hazırlık başladı. 6 Mayıs'ta PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın mekanbultubunun ardından Halkların Demokratik Partisi'nin İstanbul seçimlerinde nasıl tavır alacağı merak ediliyordu.

 

2013-2015 yılları arasındaki çözüm sürecine yeniden dönülmesinin mümkün olmadığını ifade eden HDP kaynakları, İstanbul seçimlerinin boykotu ya da farklı bir oluşum içinde yer alma tartışmasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

 

MERKEZ YÜRÜTME KURULU KARAR VERİLDİ

 

YSK’nin kararının ardından olağanüstü gündemle toplanan Merkez Yürütme Kurulu da İstanbul seçimlerine yönelik tutum kesinleşti. Toplantıda, HDP seçmeninin, “Belediyelerimize kayyum atandığında ve yüzde 20 oy alan ikinci adaylara KHK bahanesi ile mazbata verildiğinde” muhalefet partilerden gerekli desteği alamadığı eleştirileri hatırlatıldı.

 

Ancak yapılan tartışmaların ardından ‘İstanbul İttifakı’ adı altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu için oy istenmesine karar verildi. Bu süreçte İstanbul milletvekilleri ile bazı genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: HDP,, 23, Haziran, İçin, Kimi, Destekleyeceğini, Açıkladı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı