Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 17:52
 
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan ABD'ye Şok Tehdit!
Emanuel Macron, ABD başkanı Trump'ı tehdit etti.
DÜNYA Haberi
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan ABD'ye Şok Tehdit!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron İran ile olan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve yeni gümrük vergileri getiren  ABD’yi G7’den çıkarmakla tehdit etti.

 

 Dünya’nın en güçlü 7 ekonomisinin içerisinde bulunduğu  G7 Zirvesi Kanada’nın Quebec şehrinde dün başlamıştı. İlk görüşmeler ABD Başkanı Trump için çok zorlu geçti. G7 üyeleri birçok konuda ABD Başkanı Trump’ı politikalarından dolayı ikaz etti.

 

Sosyal medya devi Twitter üzerinden tartışan Emanuel Macron ve Donald Trump G7 zirvesindeki ilk görüşmenin ardında basın mensuplarına olumlu açıklamalarda yapmıştı. ABD Başkanı Trump mevkidaşı Macron için “Macron benim arkadaşım, en başından beri harika bir ilişkimiz var” diye konuştu.

 

Ancak ilk toplantının ardından Fransız Cumhurbaşkanı Macron Trump’ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesi, çelik ve alüminyuma ağır vergiler koyma kararınıa ardından sert eleştiriler getirdi.

 

Başkan Trump'ın fikrini değiştirmekte zorlayamayacağını ifade eden Macron, kendilerini de başka liderlerin aldıkları kararlarından dolayı suçlayamayacaklarını dile getirdi.  Macron, şu ifadelere yer verdi.

 

"Avrupa, ABD’nin çıkışlarına mahkûm olmamalıdır. Belki ABD Başkanı bugün uluslararası toplumda yalnız kalmayı dert etmiyordur. Ancak biz de gerekiyorsa sadece 6’lı olarak devam etmeyi dert etmiyoruz."

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Fransa, Cumhurbaşkanı, Macron'dan, ABD'ye, Şok, Tehdit!,
Yorumlar
Haber Yazılımı