AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi  Sancak, Kültür ve Turizm Bakanı  Kurtulmuş'un da katıldığı İstanbul'daki etkinlikte gündeme dair konuştu.

 

Doğu ve Güneydoğulu kanaat önderlerininde bir araya geldiği toplantıda katılımcıları Türkçe,Arapça, ve Kürtçe selamlanan Sancak, 180 yıldır Batı'dan dayatılan parlamenter demokratik rejimin özünde bürokratik oligarşi olduğunu dile getirdi.

 

"Bu sistemi dönüştürmeye ve bu prangadan kurtulmaya çalışıyoruz. Bunun farkına varan liderlerimiz bu sistemi değiştirmeye çalışırken şehit düştüler. Büyük Sultan Abdülaziz bu uğurda şehit oldu. Büyük Sultan Abdülhamit bu uğurda hal edildi ve şehit edildi." söyleyen Ethem Sancak şöyle konuştu: 

 

"Bu melanet sistemi ilk değiştiren Gazi Mustafa Kemal'di. Gazi Mustafa Kemal aslında bir başkanlık sistemi inşa etmişti ama bunun farkına varan Batı, çeşitli tezgahlarla erken yaşta ve esrarengiz bir şekilde Gazi'yi de şehit ettiler." 

 

Ethem Sancak, 24 Haziran'da İkinci Kurtuluş Savaşı'nın verileceğini, sandıkta emperyalizmin zincirini kıracaklarını söyledi.