Haber Detayı
04 Aralık 2017 - Pazartesi 23:04
 
Eski Yemen Cumhurbaşkanı Eski Dostları Tarafından Öldürüldü
Yemen'in devrik lideri eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, üç gün öncesine kadar müttefik olduğu Husiler tarafından öldürüldü.
DÜNYA Haberi
Eski Yemen Cumhurbaşkanı Eski Dostları Tarafından Öldürüldü

27 ocak 2011'de Arap Baharı rüzgarının sıçradığı Yemen'de halk isyanının sonucunda konutu havaya uçurularak devrilen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, bir süre ittifak ahlinde bulunduğu iran destekli husiler tarafından, bu sefer evi havaya uçurularak öldürüldü.

 

YEMEN'DE ARAP BAHARI VE ALİ ABDULLAH SALİH

 

Yemen dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olarak değerlendiriliyor. İşsizlik ve enflasyon oranı yüksek olan ülkede milyarlarca dolarlık petrol gelirinin büyük kısmı halka harcanmıyor. Yemen halkının yüzde 40’ının geliri ise günde iki doların altında.  

 

Tunus’ta Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin 'Arap Baharı'nı başlatan sokak gösterilerinın ardından iktidardan ayrılmasından kısa süre sonra göstericiler aylarca başkent Sana Üniversitesi'nin önünde kamplar kurarak Salih’i protesto etti. Gösteriler çok sayıda kente sıçradı. Özellikle güneydeki Taiz kenti göstericilerin kalesi haline geldi. Gösterilere katılanların sayısı yüz binleri buldu.

 

 

Öğrenci hareketiyle başlayan eylemler gençlerle sınırlı kalmadı, muhalifler de kısa süre içinde gösterilere dahil oldu. Çok sayıda üst düzey askeri yetkili de, 18 Mart’ta 50 protestocunun başkent Sana’da keskin nişancıların açtığı ateş sonucu ölmesi üzerine Salih’i yalnız bıraktı. Bunlardan ilki ordudan ayrılan Ali Muhsin Salih oldu. Salih, emrindeki birliklerin göstericileri korumasını emretti.

 

İnsan hakları örgütleri Yemen’de ocak ayından bu yana yaklaşık 350 kişinin öldüğünü söylüyor. Protestolar Salih’in en büyük muhaliflerinden Ahmar aşiretini cesaretlendirdi. İşadamı olan Hamid El Ahmar, Yemen'in çok sayıda silahlı adama sahip köklü ailelerinden.

 

Başkentte Ahmar ailesiyle Salih’e bağlı güçler arasında yaşanan çatışmalar haftalarca sürdü. El Ahmar ailesi haziran ayında Başkanlık Sarayı'na roket atılmasından sorumlu tutuluyor ancak hükümet delil eksikliğinden dolayı iddiayı kanıtlayamıyor. Saldırıda Salih yaralanırken, yakın korumalarından birçoğu ölmüştü.

 

Salih, 23 Eylül’de üç ay boyunca tedavi gördüğü Suudi Arabistan’dan ülkesine tekrar döndü. Ocak ayında başlayan ayaklanmalar sırasında ülkeyi bir arada tutabilecek tek lider olduğu imajını çizmeye çalıştı ve muhalefeti Yemen’in birliğini tehdit etmekle suçladı. Ancak Salih rejimi yolsuzluk iddialarıyla meşruiyetini iyice yitirdi.

 

Salih, göstericilerle uzlaşmaya çalıştı ve birlik hükümeti önerisinde bulunarak anayasayı gözden geçirecek bir komite kurulması teklifini getirdi. Fakat muhalifler bunu vakit kaybı olarak değerlendirip uzlaşmaya yanaşmadı. Salih’in haftalar sonra yıl sonunda istifa etmeyi ve yönetimi sivil bir hükümete devretmeyi önermesi de daha erken istifa bekleyen muhalifleri tatmin etmedi.

 

Komşu ülkeler de Salih’in iktidarını devretmesi için devreye girdi. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Salih’e, görevini yardımcısına devretmesi halinde yargılanmama sözü verdi. Salih ise daha önce üç kez anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

 

Ali Abdullah Salih 23 Kasım 2011'de, Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) girişimiyle varılan yetki devrine yönelik anlaşmayı Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da imzaladı. Salih, imza sonrası yaptığı açıklamada tedavi için New York'a gideceğini söyledi.

 

Zamanının büyük bölümünü Birleşik Emirlikleri'nde geçiren devrik lider, daha sonra ülkesine dönüp yeniden iktidarı ele geçirmek için savaşa tutuştu. Taraftarlarıyla birlikte Suudi Arabistan destekli Mansur yönetimine karşı mücadele eden Salih, son günlerde kendisiyle aynı pozisyonda olan Husiler'le çatışmalara girdi.

 

Birkaç gündür şiddetlenen çatışmalar sonucunda evi havaya uçurularak 4 Aralık 2017 tarihinde İran yanlısı şii Husiler tarafından öldürüldü.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Eski, Yemen, Cumhurbaşkanı, Eski, Dostları, Tarafından, Öldürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı