Haber Detayı
25 Eylül 2017 - Pazartesi 13:13
 
Erdoğan'dan IKBY referandumu açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bugün gerçekleşen bağımsızlık referandumuyla ilgili, "Ayrılık yönünde adım atılması kabul edilemez. Bölge sadece bir şahsın yaşam alanı değildir.
SİYASET Haberi
Erdoğan'dan IKBY referandumu açıklaması

Kuzey Irak yönetimi bakalım petrolünü hangi kanallarla satacak? Vana bizde" dedi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği 1. Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

Ayrılık yönünde adım atılması kabul edilemez. Bölge sadece bir şahsın yaşam alanı değildir. Bu adım gayrimeşru ve yok hükmündedir. Kuzey Irak yönetimi bakalım petrolünü hangi kanallarla satacak? Vana bizde. 

 

Bu bölgeyi (Kuzey Irak) sadece tek bir grubun kontrolü altına almaya çalışması, orada uzun yıllar sürecek yeni çatışmaların, yeni acıların, yeni zulümlerin, yeni katliamların habercisi olmaktan öte bir anlam taşımayacaktır. Kontrolleri altına aldıkları gücü ve imkanları, diğer gruplarla paylaşma konusunda hiç de iyi bir imtihan vermeyen mevcut yönetime olan güvensizlik sözde bağımsızlık ilanı sonrası çok daha artacaktır.

 

'GİRİŞ-ÇIKIŞLAR KAPATILACAK'

 

Artık şimdi yeni bir dünyayı, yeni bir yer küreyi kurmak zorundayız. Aksi takdirde, çökecek sistemin altında hep birlikte kalacağımızı unutmayalım. Bölgemizdeki krizler ve çatışmalar, Kuzey Irak ve Suriye'de atılmakta olan yeni adımlarla daha da içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimin referandum kararı, ülkenin içinden geçtiği durum göz önüne alındığında buram buram fırsatçılık kokan bir girişimdir.

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Erdoğan'dan, IKBY, referandumu, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı