Haber Detayı
04 Mart 2018 - Pazar 12:38
 
E-Devlet Soyağacı Uygulamasında Seçim Hilesi İddası: Ölülere kimlik mi Çıkarıldı
Pekşen, bir vatandaşın babasının kayıtlarını çıkardığını ve bu kayıtlarda babasına ait farklı kimlik bilgileri verildiğini ifade ederek nüfus belgelerini gösterdi.
SİYASET Haberi
E-Devlet Soyağacı Uygulamasında Seçim Hilesi İddası: Ölülere kimlik mi Çıkarıldı

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ölmüş olan kişilerin kayıtlarıyla oynayarak nüfusta yeni vatandaşlık numarası ve sahte kimlikler oluşturulduğunu iddaa etti.

 

CHP'li Haluk Pekşen daha önce de Meclis’e bir  soru önergesi vererek, gerçekte yüz yıldan önce ölmüş insanların ‘Alt-Üst Soy Bilgileri’ kayıtlarında sağ gözükmesiyle ilgili durumu gündeme taşımıştı. Haluk Pekşen, e-devlet üzerinden soyağacı uygulamasını, “Yeni bir seçim hilesiyle karşı karşıyayız” diye ifade etmişti.

 

 

CHP’li Haluk Pekşen bu defa da ölü olmasına rağmen kayıtlarda sağ görünün kişilere kimlik numarası çıkarıldığını öne sürerek, “Türkiye bu büyük skandal kayıtlarla seçim yapamaz. Seçimler şimdiden şaibeli ve lekelidir” diye konuştu.

 

Cumhuriyet'ye yer alan göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan kayıtlardaki yanlış nüfus bilgilerininn altını çizen Haluk Pekşen, “Burada nüfus kayıtlarındaki yanlışlıklar ve gerçekte ölmüş olan birisinin sağ gösterilmesinden daha başka bir durum söz konusu” dedi.

 

KİŞİ HEM ÖLÜ HEMDE SAĞ

 

Bir vatandaşın babasının kayıtlarını çıkardığını ve bu kayıtlarda babasına ait farklı kimlik bilgileri verildiğini belirterek nüfus belgelerini gösteren Haluk Pekşen, şu ifadeleri yer verdi: “Babasının adı Osman Fikret ancak verilen kayıtta Osman Fikri oluyor. Dedesinin adı da değişiyor Mehmet Nafiz olan dede ismi sadece Nafiz oluyor. Bütün kayıtlarda 01.07.1898 tarihinde doğan aynı kişi bir belgede 10.01.1989 tarihinde vefat ettiği görülürken diğer belgede sağ gözüküyor. Aynı kişi farklı kayıtlar da farklı vatandaşlık numaraları ile yer alıyor ve bir kayıtta ölü diğer kayıtta sağ görünüyor. Hepsi devletin verdiği nüfus kayıtlarında oluyor.”

 

YENİ KİMLİKLER

 

Sahte oy kullanarak ya da mükerrer seçmen üretilerek, elektronik ortamda seçimlerin hile ile halkın elinden alındığının sabit olduğunu söyleyen CHP'li  Pekşen, “Ölmüş kişilerin nüfus kayıtlarıyla oynama yapılarak bu kişilere yeni kimlikler düzenlenmektedir. Nüfus kayıtlarındaki bu durum bir yazım hatasından ya da yanlışlıktan kaynaklanmıyor. Bilerek ve planlı bir şekilde yapılan, organize bir işlemdir. Bilerek yapılan bu değişikliklerle ölen kişilerin yerine yeni kimlikler ihdas edilmektedir” dedi.

 

SEÇMEN KARTI

 

CHP'li Haluk Pekşen konuşmasına şöyle devam etti: “Dikkatli incelendiğinde ölmüş bir kişinin kayıtlarında harf değişikliği, doğum ölüm tarihleri gibi konularda değişiklikler yapıldığı görülmektedir. Ölmüş olan kişi kayıtlardaki değişikliklerle diriltilmiştir. Peki bu hangi amaç için yapılmaktadır? Bu kayıtlarda sağ görünen insanlara seçmen kartı çıkarılmış mıdır? Bu sorulara acilen cevap verilmelidir. YSK bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirilmelidir. Bu kayıtlar esas alınarak yapılan ve yapılacak olan seçimlerin meşruluğu yoktur, bu seçimler şaibelidir. Önümüzde ülkenin kaderini etkileyecek önemde seçimler var, bu seçimlere bu sahte kayıtlarla girilemez. ”
Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: E-Devlet, Soyağacı, Uygulamasında, Seçim, Hilesi, İddası:, Ölülere, kimlik, mi, Çıkarıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı