Haber Detayı
22 Ekim 2017 - Pazar 19:55
 
Dünyada İlk Sertifikalı Altın Veren ATM'ler Hizmete Girecek!
Kaptana, ATM'lerin şu anda Dubai'de kullanıldığını ve bu ülkedeki bankalarla entegrasyonlarının devam ettiğini dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
Dünyada İlk Sertifikalı Altın Veren ATM'ler  Hizmete Girecek!

Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, dünyada ilk olarak üretilen sertifikalı altın veren ATM'den günün her saatinde para çeker gibi sertifikalı altın satın alınabileceğini belirterek, "ATM'leri çalışmalarımızın sonucunda 2018'in ortalarına doğru göreceğimizi tahmin ediyorum." dedi.

 

Mehmet Kaptana, hem donanımı hem de yazılımı tamamen Türk mühendislerine ait olan makineyi Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK desteğiyle 2 yılda tamamladıklarını söyledi.

 

Cihazın 1 gramdan 50 grama kadar 16 değişik çeşit altın verebildiğini aktaran Kaptana, şu bilgileri verdi:

 

"Sistemde 24 değişik çeşit altına kadar çıkabiliyoruz. İsterseniz kredi kartıyla isterseniz nakit verdiğiniz zaman paranızı bozuk para şeklinde verebilecek bir yapımız var. Şu anda sertifikalı ve garantili altınları verebiliyoruz. Altınmatik bu konseptte dünyada ilk. Çünkü şu andaki varolan sistemler normal altınları verebilmekte, bizimkisi ise sertifikalı ve garantili altınları verebilmektedir. Bu da sahtekarlığın biraz daha fazla önüne geçmektedir. Şu andaki mühendislerimizin çalışması ise vermiş olduğumuz altınları para karşılığında tekrardan geriye almak üzere kurulu. Yapmış olduğumuz çalışma bu şu anda."

 

Kaptana, ATM'lerin şu anda Dubai'de kullanıldığını ve bu ülkedeki bankalarla entegrasyonlarının devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

 

"25 adetlik bir üretim sonucunda Dubai'ye gönderdik, şu anda çalışmalar yapılıyor. Çok memnunlar, daha doğrusu test aşamasından dolayı çok çok memnunlar çünkü çok kolay bir şekilde günün her saatinde kolaylıkla altına ulaşabilirler. Kredi kartı ve nakit kullanımı da çok fazla, testler şu anda çok iyi gidiyor. Afrika Bölgesi, Pakistan, Hindistan'da görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye'de de çalışmalarımız ve bankalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Çalışmalarımızın sonucunda 2018'in ortalarına doğru göreceğimizi tahmin ediyorum."

 

"POTANSİYELİ OLAN YERLER; DÜĞÜN SALONLARI, NİKAH DAİRELERİ VE HASTANELER"

 

Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Kaptana, makinenin 2 buçuk ton ağırlığında, çift katmanlı bir alaşımdan oluştuğunu ve normal ATM'lere göre daha zor müdahale edilen bir sistem olduğunu belirterek, "Aynı şekilde darbe sensörleri ve kamera sistemleri de korunuyor, makineyi yerinden oynattığınız zaman sensörler çalmaya başlıyor ve gerekli yerlere gerekli sinyaller iletiyor. İçerisinde altın olduğu için ve gramajları da çok yüksek olduğu için daha fazla koruma kullanıyoruz kasa sisteminde. Çünkü cihazlarda hem altın var, hem de nakit var." diye konuştu.

 

Dünyada ilk olarak üretilen sertifikalı altın veren ATM'den günün her saatinde para çeker gibi sertifikalı altın satın alınabileceğinin altını çizen Kaptana, "Şu andaki sistemde makine sadece sertifikalı altın verecek. (Cihazı kurmak için) Türkiye'deki görüşmelerimiz devam ediyor. Potansiyeli olan yerler; düğün salonları, nikah daireleri ve hastaneler. Özellikle cumartesi-pazar günlerinde insanlar altın bulmakta zorlanabilir. Nikah daireleri ve doğum hastanelerindeki makinelerle o sıradaki gerçek değerinden güvenilir altın satın alınabilecek." bilgisini verdi.

 

Kaptana, kurumsal bir makineden çıkan ve sertifikalı olan altınlarla sahtekarlığın ve kayıp kaçağın önüne de geçtiklerini anlattı.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dünyada, İlk, Sertifikalı, Altın, Veren, ATM'ler, , Hizmete, Girecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı