Haber Detayı
17 Ocak 2018 - Çarşamba 15:23
 
Dünya'da İlk Kez!
Uçurtma kuyruğu tekniği nedir? Nasıl olur?
SAĞLIK Haberi
Dünya'da İlk Kez!

Uçurtma kuyruğu tekniği kullanarak göz kapağı düşüklüğüne sorunu çözüm bulundu.    iki yaşındaki Berkay Gostak'ın bacaklarından alınan dokuyla göz kapaklarına nakledildi.

 

Dünyada ilk kez 3 yaş altı bir bebeğin bacaklarından doku alınarak göz kapaklarına nakledildiği bildirildi.

 

Nevşehir'de yaşayan  Fatma-Murat Gostak çiftinin, erkek bebekleri Berkay Gostak'ın göz kapağı düşüklüğü olması sebebiyle Kayseri'de Göz Hastalıkları Doktoru Prof. Dr. Cem Evereklioğlu'na başvurdu. Prof. Cem  Evereklioğlu, inceleme sonrasında daha önce 3 yaş ve üzeri kişilerde geliştirdiği “Uçurtma kuyruğu” tekniğinin Berkay'a uygulamasına karar verdi. Ailenin de onayıyla Berkay Gostak ameliyata alındı. Bacaklarından 3.5 santim uzunluğunda doku alınarak iki göz kapağına nakledildi. UÇURTMA KUYRUĞU TEKNİĞİ DÜNYADA İLK KEZ 22 AYLIK BEBEĞE UYGULANDIProf. Evereklioğlu, operasyonla ilgili şunları kaydetti: "Çocuğun kapak düşüklüğü oldukça ileri seviyeydeydi. Çocuk çoğu zaman başını kaldırma ve etraftaki cisimlere bakmakta güçlük çekiyordu. Aile bir şekilde bu kapakların kaldırılmasını için biz başvurdu. Dünyada kapak ameliyatı iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi; herhangi bir doku nakli yapmadan kendi kaslarını kısaltmak yapılıyor. İkincisi ise; kendi bacağından bir doku nakli yaparak bunu üst kapaklara aktarma şeklindedir. Dünyada 3 yaş üzerinde bacaktan parça alma ameliyatı zaten yapılmaktadır. Fakat 3 yaş altındaki bebeklerde bacak boyları kısa olması nedeniyle bu ameliyat kendi dokusu kullanılarak değil de silikon gibi iplikler, lastikler kullanılarak yapılmaktadır. Biz dünyada ilk defa 3 yaş altındaki 22 aylık bir bebeğe bacağından doku alarak göz kapaklarına cerrahi uçurtma kuyruğu tekniğiyle naklettik. Üst  göz kapaklarını kaldırdık. Dolayısıyla dünyada ilk defa kendi dokusundan bir parça olduğu için de vücutta herhangi bir atılma riski olmadan ömür boyu kullanabileceği üst kapaklarının kaldırılmasını sağlamış olduk."

 

Berkay'ın babası Murat Gostak ise "Çocuğumuz 5 aylık olmasından bu yana göz kapağı düşüklüğü nedeniyle mücadele ediyoruz. Mutlu sona eriştik, çok sevinçliyiz. İnşallah bundan sonra da iyi olur" dedi.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Dünya'da, İlk, Kez!,
Yorumlar
Haber Yazılımı