Haber Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 23:24
 
Çiftçiler ''Kredi Ekip Faiz Biçiyorlar''
Son 20 yılın en kötü dönemini geçiren çiftçinin bankalaraborcu 73 milyar TL’yi aştı. Kredisini ödeyemeyen çiftçi iflas ediyor.
EKONOMİ Haberi
Çiftçiler  ''Kredi Ekip Faiz Biçiyorlar''

Geçmiş yıllarda kuraklıktan etkilenen çiftçinin şimdilerde canı bir türlü engellenemeyen döviz kurlarındaki artıştan yanıyor. Dövizdeki yükselme ile tohum, mazot, gübre, tarımsal ilaç, elektrik gibi tarım için önemli girdi maliyetleri de artınca, çiftçi üretemez hale geldi. Artan maliyetler karşısında ayakta kalmaya çalışan çiftçiler, borçlarını çevirebilmek için bankaların kredilerine muhtaç kalıyor.

 

TAKİPTEKİ KREDİ ARTTI

 

Bankaların internet sitelerinde yer alan satılık ilanlarına  bakıldığında ellerindeki tarla, bağ, bahçe sayısı da ortaya çıkan tabloyu özetliyor. Bugün binlerce ekim alanı çiftçinin ödeyemediği krediler nedeniyle icra yoluyla bankaların eline geçmiş durumda. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2016 Kasım ayı itibarıyla tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan nakdi kredilerin miktarı iki yılda yüzde 92 oranında artarak 73 milyar lirayı aşmış durumda. Bu tutar 2014 başında 38.2 milyar lira seviyesindeydi.

 

Türkiye'de tarımsal kredilerde en yüksek pay yüzde 68 ile yıllardır bu alanda var olan kamu bankalarına ait. Geleneksel tarım kredilerinin dışında, çiftçinin ihtiyacına göre tasarlanmış finansman ürünleri ile sektöre giren özel bankalar tarım kredilerinden yüzde 32 pay alıyor. Bankalar özel tarım birimleri oluşturarak, yeni bir ‘özel tarım bankacılığı' kavramını oluşturdu. Çiftçiye özel kredi ve kredi kartı ürünleri çeşitlendi. 2004 yılında sadece 5 milyar TL olan tarımsal krediler toplamı 12 yılda tam 1360 kat arttı. Aynı dönemde tarım sektörünün batık borçlarında meydana gelen artış ise yüzde 926 oldu. Kasım ayı itibarıyla takipteki tarımsal krediler 2 milyar TL'ye dayandı. Bankaların çiftçiye özel sunduğu kredi kartlarında da patlama yaşandı. Tohum, gübre, ilaç ve mazot gibi ihtiyaçlarının yanı sıra çiftçiler alışverişte de banka kartlarını kullanır hale geldi. 

Kaynak: Editör: Cengizhan KARA
Etiketler: Çiftçiler, , ''Kredi, Ekip, Faiz, Biçiyorlar'',
Yorumlar
Haber Yazılımı