Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 06:42
 
Bilderberg Toplantısına katılacakların listesi belirlendi!
1954 yılından beri her yıl gerçekleştirilen gizemli Bilderberg toplantıları, Torino'da başladı. İşte hükümet kanadından katılan o isim.
DÜNYA Haberi
Bilderberg Toplantısına katılacakların listesi belirlendi!

1954 yılında ilk defa Hollanda prensi Bernhard tarafından, Avrupa ve Kuzey Amerika dünyasının elitlerinin bir araya gelmesi adına düzenlenen organizasyona, o yıldan beri her sene 120 ve 150 arasında değişen sayıda davetli katılıyor.

 

Bu yıl, toplantıya 23 ülkeden 131 kişi katılıyor.

 

Organizasyonun bu seneki katılımcıları arasında Türkiye'den Massachusetts Teknoloji Enstitüsü de (MIT) akademisyenlik yapan fizik mühendisi Canan Dağdeviren, Koç Holding Başkanı Ömer Koç, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde görevli Doç. Dr. Behlül Özkan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hürriyet Daily News genel yayın yönetmeni Murat Yetkin bulunuyor.

 

BİLDERBERG NEDİR?

 

Bu konunun en önemli uzmanlarından biri olarak tanınan Daniel Estulin'in Kulüp Bilderberg adlı kitabında kuruluş şöyle tanımlanıyor.

 

Rockefeller ailesi ve Avrupa aristokrasinin temsilcisi Prens Bernhard, 1954 yılında dünyanın en güçlü insanlarını Hollanda'nın Oosterbeck kentindeki Bilderberg Hotel'de bir araya topladılar. Sözde amaç, dünyayı ilgilendiren kimi önemli konuları tartışmak, bunlara farklı boyutlar dhikmetse daha ilk toplantı dağılmadan kurumlaşarak Bilderberg Kulüp adını aldı ve faaliyetlerini her yıl hem CIA'nın, hem de toplandığı ülkenin haber alma servisinin koruması altında sürdürerek günümüze kadar geldi.

 

İnsanlık yararına görüş alışverişleri içerdiğini iddia ettikleri toplantılar yapan dünya elitleri, mevcut düzeni (sadece kapalı kapılar arkasında süren görüşmelerle), kendi tasarladıkları sistem lehine değiştirecek güce sahip olabilir mi? Elbette hayır. Ama ya bunu pratikte gerçekleştirebilecek oluşumları kurup, bunları istedikleri şekilde geliştirdilerse?

 

DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ (CFR) NEDİR?

 

Dış İlişkiler Konseyi'nin (The Council of Forign Relations-CFR) tarihi, 1921 yılına kadar gidiyor. Kurucusuysa, Birleşik Devletler Başkanı Woodrow Wilson'un baş danışmanı ünlü Amerikalı Marksist Edward Mandell House! Konsey önceleri bir siyasi yönlendirme forumu olarak işlev görüyor, ardından Rockefeller ve Carnegie vakıfları tarafından finanse edildiği dönem başlıyor. Yılda bir kez toplanıp dağılan, ama biraderlik ilişkisini hiç kopartmayan Bilderbergcilerin kalıcı icra organlarından birini (Avrupa'daki Yuvarlak Masa ile doğrudan bağlantılı Amerika kolunu) işte bu Konsey oluşturuyor.

 

Konseyin dünyanın her tarafına nasıl yayıldığını anlatmaya bu sayfalardaki yerimiz yetmez; bunu kitaplara bırakalım. Ama şu tümce belki ilginç bir vurgu oluşturabilir: 1928'den bu yana yapılan tüm Amerikan başkanlık seçimlerini CFR kökenli adaylar kazanmıştır. Aslına bakılırsa 1952'den bu yana yapılan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti'den rakip adayların hepsi CFR bağlantılıydı.

 

Ayrıca birçok kitaba konu olan CRF ve Bilderberg Toplantıları hakkında detaylı bilgi Gazeteci Yazar Banu Avar ve eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın görüşlerine de bakılabilir.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Bilderberg, Toplantısına, katılacakların, listesi, belirlendi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı