Haber Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 15:37
 
Başvurmak İçin Son 7 Gün Kaldı!
Hakkınızı kaybedeceksiniz.
YAŞAM Haberi
 Başvurmak İçin Son 7 Gün Kaldı!

30 yıl ve üzeri  hizmeti olmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden almış kişilerin ikramiye farkı talep edebilmesi için son başvuru tarihi 29 Ocak. Başvuru yapmayanların hakkı yanıyor.

 

Memurların ikramiye farkları için geçtiğimiz yıl düzenleme yapıldı ve başvuru süreci ve farkların nasıl ödeneceği belirlendi. Belirlenen başvuru tarihine son  bir hafta kaldı. Yalnızca memur emeklileri değil, emeklinin geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabilir. Fakat bunun için 29 Ocak’a kadar başvuru yapmak şartıyla. Aksi taktirde ikramiye farkı alamayacak.

 

7 Ocak 2015 tarihinden önce emekli olmuş ve emekli olduğunda 30 yılın üzerinde hizmeti olmasına rağmen emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden almış kişiler, SGK’ya başvurarak ikramiye farkı talep edebiliyorlar. Diğer yandan, 30 yılın üzerinde çalışması olmasına rağmen 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış kişiler eğer hayatlarını kaybetmişlerse geride kalan mirasçıları da başvuru yaparak ikramiye farklarını alabilirler.İkramiye farkInın ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)ya başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru yapmadan SGK bu durumdaki kişileri tek tek  tespit ederek otomatik olarak ödeme yapmıyor. Bu nedenle hak sahibi olan kişiler veya bu kişilerin yakınları mutlaka SGK’ya başvuru yapmalı. Sadece daha önce ikramiye farkı için dava açmış fakat davası sonuçlanmamış kişilerin SGK’ya başvuru yapmasına gerekmiyor. Bunun dışındaki kişilerin başvuru yapması şart.

 

İKRAMİYE FARKLARI İÇİN BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

 

Memur emeklisi ikramiye farkı alacağı olan kişiler , başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına yapacak. Posta ile yapılacak başvuruların ise Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/Ankara adresine gönderilmesi gerekiyor. Posta yoluyla ile başvuru yapacak kişilerin evraklarını takip edebilmek için iadeli taahhütlü posta yöntemini kullanması yerinde olacaktır. Başvuru sahipleri ödeme takvimini ve dilekçelerinin hangi aşamada olduğunu takip edebilirler.İKRAMİYE FARKLARI NASIL ÖDENİYOR?İkramiye farkları için başvuru gerektiğinden herkes için tek bir ödeme tarihi yok. Kişilerin SGK’ya ne zaman başvuru yaptıkları ve ikramiye farkının ne kadar olduğuna göre ikramiye farklarının ödeme tarihi değişiyor. İkramiye farkı 7 bin 500 TL’ye kadar olan kişilerin ikramiye farkları üç ay içerisinde ödeniyor.

7 bin 500 TL’den daha fazla ikramiye farkı olan kişilerin ikramiye farklarının 7 bin 500 TL’ye kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde, 7 bin 500 TL’nin üzerindeki kısmı ise başvuru tarihini takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödeniyor.

 

 

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: , Başvurmak, İçin, Son, 7, Gün, Kaldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı