Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 00:33
 
Aselsan Tarafından Üretiliyor Havaalanlarında Kullanılacak
TÜBİTAK işbirliğiyle üretiliyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Aselsan Tarafından Üretiliyor Havaalanlarında Kullanılacak

ASELSAN, radar konusunda askeri alandaki birikimi ile sivil ihtiyaçları karşılamaya yönelikte yapıyor. ASELSAN, son zamanlarda havaalanlarında kullanılmaya başlanan ve kıyafet altına gizlenmiş tehlike oluşturabilecek cisimlerin tespitini yapmaya yönelik "vücut tarayıcıları" üretmek için önemli bir adım attı.

 

Şirket, ihtiyaçlarını milli imkanlarla karşılamak için Türkiye’nin Radar Teknoloji Merkezi olarak geliştirme,tasarım ve üretim faaliyetlerini 20 yılı aşkın süredir devam ettiriyor. ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Sektör Başkanlığı, radar konusunda askeri alanda kazanılan tecrübe ve teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte yurt içi/yurt dışı müşterilerinin sivil radar ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerin hızla geliştirilebileceği değerlendirildi.

 

Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'nin ihtiyaçlarıda göz önünde bulundurularak aralarında 3 Boyutlu Güvenlik Radarı'nın da olduğu bir dizi alanda çalışmalara hız verildi.Havaalanı,metro, otogar, alışveriş merkezi, stadyum gibi kalabalık kamusal alanlar için oluşabilecek güvenlik tehditlerini önlemek için giysi altında saklanan cisimlerin insan müdahalesine gerekmeden tespitine yönelik ihtiyaçlar giderek artıyor.

 

TÜBİTAK İLE ORTAK ÜRETİM

 

 

Şirket, bu ihtiyaca cevap verebilmek için kişiler üzerinde saklanmış ve güvenlik için tehlike arz edebilecek metalik veya metalik olmayan  cisimleri 3 boyutlu bir şekilde yüksek çözünürlükle görüntüleyebielnn, otomatik hedef tespit özelliğine sahip ultra-geniş bantlı radar görüntüleme sistemi geliştirilmek için yola yola koyuldu. Bu çercede, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli 3 Boyutlu Güvenlik Radarı Teknoloji Geliştirme Projesi'ne Ocak 2015’te başlanmıştı ve geçen yılın sonunda proje tamamlandı.

 

Bu proje kapsamında ultra-geniş bantlı, seyrek yerleşimli MIMO anten dizinine sahip basamak frekans taramalı görüntüleme radar sisteminin prototipi geliştirildi. Yapılan testlerde sonucunda, kıyafet altına gizlenmiş metalikveya metalik olmayan bıçak ve silah hedeflerinin başarıyla görüntülendiği test tabi tutularak doğrulandı. Proje, 3 Boyutlu Görüntüleme Radarı'nın ürünleşmesi için gerekli önemli teknolojiler kazanılarak, gelecek dönemde ürün geliştirme faaliyetlerine süratle devam edilmesi hedefleniyor.

 

BAŞKA RADAR SİSTEMLERİNDE DE KULLANILABİLİR

 

3 Boyutlu Güvenlik Radarının ürün konfigürasyonu temsili görseliyle radarın kullanıcı görüntü ünitesine ilişkin görsellerle de ortaya konuldu.

 

Buna çalışmalara ek olarak, proje kapsamında geliştirilen 3 boyutlu görüntüleme algoritmaları, Yere Nüfuz Eden Radar (YENER) ve Duvar Arkası Görüntüleme Radarı gibi radar sistemlerinde de kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) tarafından yapılan alımlarla havaalanlarında geçen yıl bir dizi vücut tarayıcı cihaz kullanılmaya başlanmıştı. Yolcuların vücudunu saniyeler içinde tarayan cihaz, elde edilen bilgileri ekran üzerinde gösteriyor.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Aselsan, Tarafından, Üretiliyor, Havaalanlarında, Kullanılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı