Haber Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 03:16
 
Amerika'nın Silahları YPG’de
Başkan Trump'ın Salı günü verdiği kararın ardından terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye silah göndermeye başladı.
DÜNYA Haberi
Amerika'nın  Silahları YPG’de

ABD, PKK'nın Suriye kolu YPG'ye ağır silah verme kararının ardından Suriye'ye ilk sevkiyatı gerçekleştirdi.  Silahlar ABD'nin Ortadoğu'daki üslerinden uçaklarla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) denetimindeki Erbil Havalaanı'na indirildikten sonra Semelka Sınır Kapısı'ndan geçirilerek Suriye'ye gönderildi. İlk sevkiyat, örgüte Heseke üzerinden ulaştırıldı.

 

İNGİLİZ ÜRETİMİ OBÜSLER

 

YPG’ye  İspanyol firması Expal'in ürettiği EIMOS 81mm Havan monteli, 4x4 URO VAMTAC zırhlı araçlar ile bir miktar TOW anti-tank füzesi ve İngiliz üretimi obüsler gönderildi. Pentagon da ilk sevkiyatı doğrularken DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri'nin Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, YPG'ye verilecek silahlar arasında havan topu ve tanksavar bulunacağını söyledi.

 

ABD TABKA’YI PYD’YE BIRAKTI

 

ABD, DEAŞ'ın Tabka ilçesi ve Tabka Barajı'nı PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu SDG'ye bırakarak bölgeden çekildi. ABD geçen mart ayında SDG unsurlarını helikopterlerle Tabka'nın güneyine geçirmiş, Apache tipi saldırı helikopterlerle havadan destek vererek Tabka operasyonunu başlatmıştı.

SURİYE’DE KÜRT DEVLETİ KURULACAK

The American Conservative’de yazılan bir makalede ABD'nin Suriye'yi bölebileceği ve bir Kürt devleti oluşturabileceği vurgulandı. Makalede, "Şam'da uyumlu bir rejim kurmaktan vazgeçen Batı'nın stratejisi Suriye'nin bölünmesi yönünde ilerliyor gibi görünüyor” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Editör: Cengizhan KARA
Etiketler: Amerika'nın, , Silahları, YPG’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı