Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 14:21
 
Ameliyathane Teknikerleri İsyan Etti!
Ameliyathane Teknikerlerleri isyan bayrağını çekerek Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakananına seslerini duyurmak için bir video hazırladı.
SAĞLIK Haberi
Ameliyathane Teknikerleri İsyan Etti!

Ameliyathane teknikerleri, dünyanın farklı yerlerindeki arkadaslarıyla bir video hazırladı. Teknikerler, ”Ameliyathane Teknikerleri Atama Bekliyor” dedi. Böyle biryola başvurmalarının sebebini ise şöyle kaydettiler; ''Amacımız sesimizi  Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanına duyurmaktır'' denildi. 

 

Ayrıca Ameliyathane Teknikerleri çok mağdur edildiklerini ve haklarının başka branştaki Sağlık personellerine verilmesi istenildigi için böyle bir video hazırladıklarını ifade ettiler.

 

Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ameliyathane hemşireliği için sertifikalı eğitimler düzenlemektedir. Yani Hemşire arkadaşlarımıza ek bir-iki aylık eğitim verilerek bize ait olan meslek yaptırılmaktadır. Üstelik biz o eğitimi 2 yılda detayli alirken. Onlara, 2 ayda sertifika verilip önümüze engel koyulmakta. Bizim görevimiz, neden başka branştaki arkadaşlarımıza yaptırılmak isteniyor? Eğitimini aldığımız kadroyu istemenin, en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz ifadelerini kullandılar.

 

Sağlık Bakanlığının Ameliyathane için yapılacak personel teminlerinde, Hemşirelik mezunları yerine biz Ameliyathane Teknikerlerine iş imkanı sağlanmasını ve bu durumdan Üniversite Hastanelerinin de bilgilendirilmesini istiyoruz. En büyük sorunumuz ise Özel Hastanelerin, görev tanımımızdaki belirsiz bir ifadeyi gerekçe göstererek bizleri işe almak istemiyor olması ve diğer sağlık personelini ameliyathanede bizlerin yerine çalıştırmasıdır. O ifade ise “Cerrahi işlem sırasında hekimin uygun gördüğü durum ve şekilde cerrahi ekibe yardım eder” cümlesindeki -uygun gördüğü- ifadesidir. Temennimiz, ‘Görev tanımındaki bu madde düzeltilir ise Özel Hastanelere başvurumuzda sıkıntı yaşamayız’ oldu.

 

10 BİN AMELİYATHANE TEKNİKERİ MAĞDUR!

 

10 bin Ameliyathane Teknikeri mağdur! Çünkü, Hemşire arkadaşlarımıza ‘2 ayda’ sertifika verilecekse! Neden bölümümüz öğrencilerine  yaklaşık 42 üniversitede (12 Devlet + 30 Özel üniversite de) 2 yil boyunca eğitim veriliyor? Bir meslek taassubu mu söz konusu diye düşünmekteyiz.

 

Her ay bir Eğitim Hastanesi Ameliyathane Hemşireliği sertifika programi açıp eğitim duyurusu yayınlıyor. Oysa, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü; Sağlık İnsan Gücü Planlama Daire Başkanlığı’nın Temmuz 2015 Sayı 1’de yayınladığı, “2023 Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi” adlı bilimsel çalışmanın 2. sayfasında en çok ihtiyaç duyulan branşın, ‘71,4 ile Ameliyathane Teknikerliği’  olduğu bilinmektedir.

 

Son olarak, ‘Özel Hastanelerde bulundurulacak asgari personel listesinde ameliyathane /cerrahi teknikerlere dair bir ibarenin yer almadığı ve buna binaen Ameliyathanelerde her ameliyat masası için en az bir Ameliyathane Teknikeri Çalışanı bulundurma zorunluluğu getirilerek özel sektörde iş imkânının artırılması sağlanmalıdır’ ifadeleri oldu.

 

 

 Mağdur, ‘Ameliyathane Teknikerleri’

 

HABERİN VİDEOSUNU AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ..

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Ameliyathane, Teknikerleri, İsyan, Etti!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı