Haber Detayı
18 Mayıs 2017 - Perşembe 19:04
 
Almanya'ya İncirlik Resti: Gitmek İstiyorsan Güle Güle
Türkiye’nin İncirlik restinin ardından “Askerlerimizi Ürdün’e çekeriz” diyen Merkel’e cevap Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan geldi: Kendiniz bilirsiniz, yalvaracak değiliz.
SİYASET Haberi
 Almanya'ya İncirlik Resti: Gitmek İstiyorsan Güle Güle

GİTMEK İSTİYORSAN GÜLE GÜLE

 

Çavuşoğlu, Almanya'nın DEAŞ'e karşı mücadele kapsamında İncirlik Üssü'nde asker konuşlandırdığını ifade ederek, "Ama her şey onların istediği gibi, onların keyfine olacak değil. Bunu bilmeliler. Ayrılmak istiyorlarsa da yalvaracak değiliz. Onlar gelmek istedi, biz yardımcı olduk. Ayrılmak istiyorlarsa da 'Güle güle' deriz" diye ekledi. 

 

ARTIK TÜRKİYE DEĞİŞTİ

 

Almanya'nın, "biz Türkiye'ye karşı istediğimizi yaparız yine de Türkiye biz ne istersek yapmak zorunda zihniyetinden” vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin artık değiştiğini kendilerine anlattık” ifadesini kullandı.  Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamarı için ise, “Saygısızlık” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile yaşanan İncirlik krizine yönelik açıklamalarda bulundu.  Çavuşoğlu, Almanya'nın DEAŞ'e karşı mücadele kapsamında kendi talebiyle İncirlik Üssü'nde asker konuşlandırdığını ifade ederek, "Ama her şey onların istediği gibi, onların keyfine olacak değil. Bunu bilmeliler. Ayrılmak istiyorlarsa da onlara yalvaracak değiliz. Onlar gelmek istedi, biz yardımcı olduk. Ayrılmak istiyorlarsa da 'Güle güle' deriz" diye ekledi. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in Alman vekillere ikinci kez İncirlik izni verilmemesi üzerine "Alman parlamentosuna şantaj yapılmasının tahammül edilemez olduğuna” yönelik sözlerine atıfta bulunan Çavuşoğlu, "Almanya Dışişleri böyle bir açıklama yaptıysa, saygısızlık yapmıştır” dedi.

 

'NEYİN ŞANTAJINI YAPIYORUZ?'

 

Gabriel'in konuya dair kendisiyle yaptığı konuşmada beyanlarının farklı olduğunu belirten Çavuşoğlu, bakanın sonrasında "popülizm için farklı şeyler söylediğini” öne sürdü.  Görüşmelerde Almanya'nın kendilerinden ilişkilerin düzelmesi için neler yapılması gerektiğini sorduğunu belirten Çavuşoğlu, "Biz de kendilerine 'Karşılıklı hangi adımları atarız, bunu size ileteceğiz' dedik. Biz şantaj yapmıyoruz, neyin şantajını yapıyoruz?” şeklinde konuştu.

 

'TÜRKİYE'YE YÖNELİK TEHDİDE MÜSADE YOK'

 

Demokratik güçler adı altında da olsa, çoğunluğu Arap da olsa içinde YPG'lilerin olduğu bir yerde Türkiye’nin olamayacağını vurgulayan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD tarafına Türkiye’nin YPG’ye karşı mücadele edeceğini ve angajman kurallarını uygulayacağını aktardığını dile getiren Çavuşoğlu, bu konuda ABD tarafının olumsuz herhangi bir şey söylemediğini, tepki göstermediğini ve anlayışla karşıladığını söyledi.  Çavuşoğlu, “Kendileri de YPG dahil hiçbir unsurun Türkiye’ye yönelik tehdit oluşturmasına müsaade etmeyeceklerini söylediler.” dedi.

 

‘BİR SONUCA VARAMADIK’

 

Çavuşoğlu Kıbrıs müzakereleri konusunda ise şöyle konuştu: KKTC'de izlenecek yol haritasında orak bir mutabakat var. Bu mutabakatta 6 tane ana madde var. 2'si güvenlikle ilgili, biri ise toprak meselesi. Bunlar 5'li konferansta değerlendirilecek. En son yaptığımız 5'li konferansta mutabakat sağlanmaığı için, Rum kesimi ve Yunan kesimi hazırlıklı gelmediği için sonuca varamadık. Dünkü toplantıda ise, Rum kesiminin garip önerileri yüzünden bir sonuç elde edilemedi. İki tarafın yaptığı müzakerelerin temelinde bunlar, diğer meseleler garantörlerle ilgili."

 

ABD KRİTERLERİMİZE UYMALI

 

Rakka operasyonuna ilişkin ABD'nin DEAŞ’a karşı Rakka dahil iş birliği yapmak istediğini dile getirdiğini ancak Türkiye’nin bu iş birliği için bazı kriterleri olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Ama bu iş birliği için bizim de şartlarımız, kriterlerimiz var. Biz başından beri doğru gruplarla, doğru ve sonuç alıcı stratejilerle DEAŞ’a karşı mücadele etmemiz gerektiğini söylüyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Cengizhan KARA
Etiketler: , Almanya'ya, İncirlik, Resti:, Gitmek, İstiyorsan, Güle, Güle,
Yorumlar
Haber Yazılımı